-
,for, Item ID-
- #249854
- Integra Lifesciences #23-1148SS
Uncuffed Tracheostomy Tube Size 4.0 Adult
TUBE, JACKSON TRACH SZ4
Features
- Interchangeable
- Rotating lock
- More …
Inside Diameter
5.8 mm ID 6.3 mm ID 7.0 mm ID 7.6 mm ID 8.0 mm IDLegacy Size
Size 4.0 Size 5.0 Size 6.0 Size 7.0 Size 8.0Length
76 mm Length 86 mm Length 89 mm Length 95 mm LengthLength Range
61 to 80 mm 81 to 100 mmOutside Diameter
8.0 mm OD 9.0 mm OD 10.0 mm OD 11.0 mm ODProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 249854 |
|---|---|
| Manufacturer # | 23-1148SS |
| Manufacturer | Integra Lifesciences |
| Country of Origin | United States |
| Application | Uncuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | Yes |
| Inside Diameter | 5.8 mm ID |
| Legacy Size | Size 4.0 |
| Length | 76 mm Length |
| Length Range | 61 to 80 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Outside Diameter | 8.0 mm OD |
| Sterility | NonSterile |
| Style | Jackson Improved Regular |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| User | Adult |
Features
- Interchangeable
- Rotating lock
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #539856
- Medtronic MITG #60XLTUD
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #468379
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A160
-
,for, Item ID-
- #842572
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS35
-
,for, Item ID-
- #995065
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS40
-
,for, Item ID-
- #1141335
- Medtronic MITG #4.0PEF
-
,for, Item ID-
- #314380
- Medtronic MITG #6DCFN
-
,for, Item ID-
- #468378
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A150
-
,for, Item ID-
- #1141352
- Medtronic MITG #6.0PELF