-
,for, Item ID-
- #1281441
- Providers like you icon 424
- Medtronic MITG #4UN65A
Uncuffed Tracheostomy Tube Shiley™ Adult
TUBE, TRACHEOSTOMY UNCUFFED 6.5MM
Features
- Inner Cannula I.D. 5.5 mm
- A thinner, less bulky cuff reduces insertion force by 39
- A beveled tip on all product configurations eases percutaneous insertio
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1281441 |
|---|---|
| Manufacturer # | 4UN65A |
| Brand | Shiley™ |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Uncuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| For Use With | For Ventilator |
| HCPCS | A7520 |
| Inside Diameter | 6.5 mm |
| Material | Non-DEHP Plasticizer |
| Outside Diameter | 9.4 mm |
| Style | Flexible |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Reusable |
| User | Adult |
Features
- Inner Cannula I.D. 5.5 mm
- A thinner, less bulky cuff reduces insertion force by 39
- A beveled tip on all product configurations eases percutaneous insertio
- Flange material is a transparent, soft material designed to conform to the patient’s anatomy to help reduce the risk of skin breakdown
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1281443
- Medtronic MITG #6UN75A
-
,for, Item ID-
- #1281436
- Medtronic MITG #6CN75A
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #1281438
- Medtronic MITG #8CN85A
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #1281434
- Medtronic MITG #4CN65A
-
,for, Item ID-
- #539856
- Medtronic MITG #60XLTUD
-
,for, Item ID-
- #539853
- Medtronic MITG #60XLTCD
-
,for, Item ID-
- #539854
- Medtronic MITG #60XLTCP
-
,for, Item ID-
- #1281442
- Medtronic MITG #5UN70A
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #1281445
- Medtronic MITG #8UN85A
-
,for, Item ID-
- #1141335
- Medtronic MITG #4.0PEF
-
,for, Item ID-
- #1281435
- Medtronic MITG #5CN70A
-
,for, Item ID-
- #853089
- Medtronic MITG #5.5PEF