-
,for, Item ID-
- #1281443
- Providers like you icon 713
- Medtronic MITG #6UN75A
Uncuffed Tracheostomy Tube Shiley™ Adult
TUBE, TRACHEOSTOMY UNCUFFED 7.5MM
Features
- Inner Cannula I.D. 6.5 mm
- A thinner, less bulky cuff reduces insertion force by 39
- A beveled tip on all product configurations eases percutaneous insertio
- More …
Inside Diameter
7.0 mm 7.5 mm 8.0 mm 8.5 mm 9.0 mm 10.0 mmOutside Diameter
10.1 mm 10.8 mm 11.4 mm 12.2 mm 12.7 mm 13.8 mmProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1281443 |
|---|---|
| Manufacturer # | 6UN75A |
| Brand | Shiley™ |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Uncuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| For Use With | For Ventilator |
| HCPCS | A7520 |
| Inside Diameter | 7.5 mm |
| Material | Non-DEHP Plasticizer |
| Outside Diameter | 10.8 mm |
| Style | Flexible |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Single Use |
| User | Adult |
Features
- Inner Cannula I.D. 6.5 mm
- A thinner, less bulky cuff reduces insertion force by 39
- A beveled tip on all product configurations eases percutaneous insertio
- Flange material is a transparent, soft material designed to conform to the patient’s anatomy to help reduce the risk of skin breakdown
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1281436
- Medtronic MITG #6CN75A
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1281441
- Medtronic MITG #4UN65A
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #1281438
- Medtronic MITG #8CN85A
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #1281434
- Medtronic MITG #4CN65A
-
,for, Item ID-
- #539856
- Medtronic MITG #60XLTUD
-
,for, Item ID-
- #539853
- Medtronic MITG #60XLTCD
-
,for, Item ID-
- #539854
- Medtronic MITG #60XLTCP
-
,for, Item ID-
- #1281442
- Medtronic MITG #5UN70A
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #1281445
- Medtronic MITG #8UN85A
-
,for, Item ID-
- #1141335
- Medtronic MITG #4.0PEF
-
,for, Item ID-
- #1281435
- Medtronic MITG #5CN70A