-
,for, Item ID-
- #1281440
- Providers like you icon 10
- Medtronic MITG #10UN10A
Uncuffed Tracheostomy Tube Shiley™ Adult
TUBE, TRACHEOSTOMY UNCUFFED 10MM
Features
- Inner Cannula I.D. 9.0 mm
- A thinner, less bulky cuff reduces insertion force by 39%
- The TaperGuard™ cuff reduces fluid leakage by 99%
- More …
Inside Diameter
7.0 mm 7.5 mm 8.0 mm 8.5 mm 9.0 mm 10.0 mmOutside Diameter
10.1 mm 10.8 mm 11.4 mm 12.2 mm 12.7 mm 13.8 mmProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1281440 |
|---|---|
| Manufacturer # | 10UN10A |
| Brand | Shiley™ |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Uncuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| For Use With | For Ventilator |
| HCPCS | A7520 |
| Inside Diameter | 10.0 mm |
| Material | Non-DEHP Plasticizer |
| Outside Diameter | 13.8 mm |
| Style | Flexible |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Single Use |
| User | Adult |
Features
- Inner Cannula I.D. 9.0 mm
- A thinner, less bulky cuff reduces insertion force by 39%
- The TaperGuard™ cuff reduces fluid leakage by 99%
- Flange material is a transparent, soft material designed to conform to the patient’s anatomy to help reduce the risk of skin breakdown
- A beveled tip on all product configurations eases percutaneous insertio
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1281443
- Medtronic MITG #6UN75A
-
,for, Item ID-
- #1281436
- Medtronic MITG #6CN75A
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1281441
- Medtronic MITG #4UN65A
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #1281438
- Medtronic MITG #8CN85A
-
,for, Item ID-
- #1281434
- Medtronic MITG #4CN65A
-
,for, Item ID-
- #539856
- Medtronic MITG #60XLTUD
-
,for, Item ID-
- #539853
- Medtronic MITG #60XLTCD
-
,for, Item ID-
- #539854
- Medtronic MITG #60XLTCP
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #1281442
- Medtronic MITG #5UN70A
-
,for, Item ID-
- #1281445
- Medtronic MITG #8UN85A
-
,for, Item ID-
- #1281435
- Medtronic MITG #5CN70A
-
,for, Item ID-
- #853089
- Medtronic MITG #5.5PEF