-
,for, Item ID-
- #972092
- Medtronic MITG #8CN85H
Cuffed Tracheostomy Tube Shiley™ Size 8.5 Adult
TUBE, TRACH CUFFED SHILEY ADLT8.5MM
Features
- TaperGuard™ Cuff
- Flexible tracheostomy tube
- More …
Inside Diameter
6.5 mm ID 7.5 mm ID 8.5 mm ID 9.0 mm ID 10.0 mm IDLegacy Size
Size 6.5 Size 7.5 Size 8.5 Size 9.0 Size 10.0Length
62 mm Length 74 mm Length 79 mm LengthOutside Diameter
9.4 mm OD 10.8 mm OD 12.2 mm OD 12.7 mm OD 13.8 mm ODProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 972092 |
|---|---|
| Manufacturer # | 8CN85H |
| Brand | Shiley™ |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Cuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| HCPCS | A7521 |
| Inside Diameter | 8.5 mm ID |
| Legacy Size | Size 8.5 |
| Length | 79 mm Length |
| Length Range | 61 to 80 mm |
| Material | PVC |
| Outside Diameter | 12.2 mm OD |
| Sterility | Sterile |
| Style | Flexible |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| User | Adult |
Features
- TaperGuard™ Cuff
- Flexible tracheostomy tube
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1281443
- Medtronic MITG #6UN75A
-
,for, Item ID-
- #1281436
- Medtronic MITG #6CN75A
-
,for, Item ID-
- #1281441
- Medtronic MITG #4UN65A
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #1281434
- Medtronic MITG #4CN65A
-
,for, Item ID-
- #1281438
- Medtronic MITG #8CN85A
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #539856
- Medtronic MITG #60XLTUD
-
,for, Item ID-
- #450020
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670160
-
,for, Item ID-
- #539853
- Medtronic MITG #60XLTCD
-
,for, Item ID-
- #539854
- Medtronic MITG #60XLTCP
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #1281445
- Medtronic MITG #8UN85A