-
,for, Item ID-
- #1188629
- Providers like you icon 37
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/856/075
Replacement Inner Cannula BLUselect™ Adult
CANNULA, INNER BLUSELECT N/FENSTD 7.5MM (20/BX)
Features
- Tracheostomy tube 7.5 mm ID
- More …
Inside Diameter
5.0 mm ID 6.0 mm ID 6.5 mm ID 7.0 mm ID 7.5 mm ID 8.0 mm ID 8.5 mm IDLength
64.5 mm Length 70 mm Length 73.0 mm Length 75.5 mm Length 78 mm Length 81.0 mm Length 87.5 mm LengthLength Range
61 to 80 mm 81 to 100 mmProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1188629 |
|---|---|
| Manufacturer # | 101/856/075 |
| Brand | BLUselect™ |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Replacement Inner Cannula |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| For Use With | For BLUselect™ Tracheostomy Tubes |
| Inside Diameter | 6.5 mm ID |
| Length | 73.0 mm Length |
| Length Range | 61 to 80 mm |
| Sterility | Sterile |
| Style | Non-Fenestrated |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271915 |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1246652
- BD #366578
-
,for, Item ID-
- #299190
- BD #4406
-
,for, Item ID-
- #366414
- BD #368101
-
,for, Item ID-
- #1188628
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/856/070
-
,for, Item ID-
- #1188630
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/856/080