-
,for, Item ID-
- #1181925
- Providers like you icon 10
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/858/090
Replacement Inner Cannula BLUselect™ Adult
CANNULA, TRACH BLUSELECT REPL INNER N/FENSTD 9.0 (50/BX)
Features
- Tracheostomy tube 9.0 mm ID
- More …
Inside Diameter
5.0 mm ID 7.5 mm ID 8.0 mm IDLength
64.5 mm Length 78 mm Length 81.0 mm LengthLength Range
61 to 80 mm 81 to 100 mmProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1181925 |
|---|---|
| Manufacturer # | 101/858/090 |
| Brand | BLUselect™ |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Replacement Inner Cannula |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| For Use With | For BLUselect™ Tracheostomy Tubes |
| Inside Diameter | 8.0 mm ID |
| Length | 81.0 mm Length |
| Length Range | 81 to 100 mm |
| Material | PVC |
| Sterility | Sterile |
| Style | Non-Fenestrated |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271915 |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #321487
- Essity HMS North America Inc #67300
-
,for, Item ID-
- #1188628
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/856/070
-
,for, Item ID-
- #1029527
- BD #256066
-
,for, Item ID-
- #1188630
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/856/080