-
,for, Item ID-
- #986595
- Surgical Specialties #A1281N
Nonabsorbable Suture with Needle Surgical Specialties™ Nylon DSM18 3/8 Circle Precision Reverse Cutting Needle Size 6-0 Monofilament
SUTURE, NYLON BLK MONOFILAMNETDSM18 6-0 BK MONO NYL 18"/45C
Features
- Reverse Cutting Needle
- Non-reflective finish makes the needle easier to distinguish under bright surgical lights
- The monofilament Nylon is a polyamide suture with characteristic high tensile strength
- More …
Suture Size
Size 3-0 Size 4-0 Size 5-0 Size 6-0Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 986595 |
|---|---|
| Manufacturer # | A1281N |
| Brand | Surgical Specialties™ |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | DSM18 |
| Needle Length | 18 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 6-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Reverse Cutting Needle
- Non-reflective finish makes the needle easier to distinguish under bright surgical lights
- The monofilament Nylon is a polyamide suture with characteristic high tensile strength
- The uniform smooth surface permits easy passage through tissue
- Reduces tissue trauma, and prevents tissue ingrowth
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034507
- McKesson Brand #S662GX
-
,for, Item ID-
- #1034511
- McKesson Brand #S698GX
-
,for, Item ID-
- #1034512
- McKesson Brand #S699GX
-
,for, Item ID-
- #1034505
- McKesson Brand #S1698GX
-
,for, Item ID-
- #1034509
- McKesson Brand #S664GX
-
,for, Item ID-
- #1034510
- McKesson Brand #S697GX
-
,for, Item ID-
- #1034504
- McKesson Brand #S1669H
-
,for, Item ID-
- #1034501
- McKesson Brand #S1666G
-
,for, Item ID-
- #1034503
- McKesson Brand #S1668GX
-
,for, Item ID-
- #2686
- J & J Healthcare Systems #698G
-
,for, Item ID-
- #2689
- J & J Healthcare Systems #699G
-
,for, Item ID-
- #130320
- J & J Healthcare Systems #1669H
-
,for, Item ID-
- #2617
- J & J Healthcare Systems #664G
-
,for, Item ID-
- #2995
- J & J Healthcare Systems #1666G
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #360677
- Covidien #SN-662G