-
,for, Item ID-
- #593724
- Scotch™ #MMMLS85425G
Self-Sealing Laminating Pouches, 9.5 mil, 9" x 11.5", Gloss Clear, 25/Pack
SHEET,LAMINATE,LTR,25/PK 25 POUCHES PER PACK
Features
- Instant and permanent laminating without heat or hassle.
- Easy to use with no special tools, machine or equipment needed.
- Ideal for protecting items from damage; delivers a clear professional finish that is also photo-safe.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 593724 |
|---|---|
| Manufacturer # | MMMLS85425G |
| Manufacturer | Scotch™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Color(s) | Clear |
| Finish | Gloss |
| For Use With | No Machine Required |
| Global Product Type | Cool Laminating Pouches & Pockets |
| Laminator Supply Format | Cold Lamination |
| Length | 11.8" |
| Maximum Document Size | 8.5" x 11" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Size | 9" x 11.5" |
| Suggested Applications | Document |
| Supply Format | Pouch |
| Thickness/Gauge | 9.5 mil |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 44102002 |
| Width | 9.3" |
Features
- Instant and permanent laminating without heat or hassle.
- Easy to use with no special tools, machine or equipment needed.
- Ideal for protecting items from damage; delivers a clear professional finish that is also photo-safe.
- Great for smaller-sized documents like business cards, membership cards, insurance cards, luggage tags and more.
- Ultra clear finish to let important information show through.
- Perfect size to use at home, in the office or at school.
- Ideal for marker-proof, tear-proof and spill-proof paper items that you want to last.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #524880
- McKesson Brand #73-SSP382
-
,for, Item ID-
- #973755
- SPS Medical Supply #SCL515
-
,for, Item ID-
- #981114
- Colonial Bag Corp #CRC23H
-
,for, Item ID-
- #807703
- Cardinal #397110
-
,for, Item ID-
- #401591
- Cardinal #8047-
-
,for, Item ID-
- #864206
- Colonial Bag Corp #CXB23H
-
,for, Item ID-
- #63259
- Propper Manufacturing #02101100
-
,for, Item ID-
- #826041
- Propper Manufacturing #02100200
-
,for, Item ID-
- #531283
- DeRoyal #30-069
-
,for, Item ID-
- #195581
- Medegen Medical Products LLC #4625
-
,for, Item ID-
- #866950
- Colonial Bag Corp #CRC23L
-
,for, Item ID-
- #646978
- Healthmark Industries #PB1
-
,for, Item ID-
- #667743
- Healthmark Industries #PB4
-
,for, Item ID-
- #481545
- ASP Global LLC #B18
-
,for, Item ID-
- #551671
- Healthmark Industries #PB3
-
,for, Item ID-
- #1001163
- SPS Medical Supply #OCS