-
,for, Item ID-
- #715131
- Providers like you icon 12
- Duck® #DUCCS556PK
Heavy-Duty Carton Packaging Tape, 3" Core, 1.88" x 55 yds, Clear, 6/Pack
TAPE,SEALING,HI-PERF,2",C
Features
- Heavy duty for a strong and secure hold to keep your valuables safe while moving, shipping or in storage.
- Offers wide temperature range performance for shipping and storage in hot or cold temperatures.
- Adhesive bond strengthens over time for a long-lasting hold on boxes, perfect for storage.
- More …
Length
54.6 yds 55 yds 60 ydsSize
1.88" x 54.6 yds 1.88" x 55 yds 1.88" x 60 ydsTensile Strength
31 lb/in 35 lb/in 40 lb/inThickness
2.4 mil 2.6 mil 3.1 milProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 715131 |
|---|---|
| Manufacturer # | DUCCS556PK |
| Manufacturer | Duck® |
| Country of Origin | Unknown |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Backing Material | Plastic |
| Color Family | Clear |
| Color(s) | Clear |
| Compliance Standards | Meets U.S. Postal Regulations |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Finish | Gloss |
| Global Product Type | Packaging Tape |
| Grade | Heavy-Duty |
| Length | 55 yds |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Size | 1.88" x 55 yds |
| Tensile Strength | 31 lb/in |
| Thickness | 2.6 mil |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 31201517 |
| Width | 1.88" |
Features
- Heavy duty for a strong and secure hold to keep your valuables safe while moving, shipping or in storage.
- Offers wide temperature range performance for shipping and storage in hot or cold temperatures.
- Adhesive bond strengthens over time for a long-lasting hold on boxes, perfect for storage.
- Crystal clear to the core for a professional look on boxes or taping address labels.
- Meets postal regulations for shipping tape.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #455530
- McKesson Brand #16-47305
-
,for, Item ID-
- #1055584
- McKesson Brand #16-47310T
-
,for, Item ID-
- #1055585
- McKesson Brand #16-47305T
-
,for, Item ID-
- #812818
- North American Rescue #10-0015
-
,for, Item ID-
- #696196
- Cardinal #1596C
-
,for, Item ID-
- #445277
- Solventum Corporation #1534-0
-
,for, Item ID-
- #447641
- Solventum Corporation #1534-3
-
,for, Item ID-
- #1107335
- Shamrock Scientific #DISP-10
-
,for, Item ID-
- #1158779
- PDC Healthcare #NPT1706
-
,for, Item ID-
- #894610
- Shamrock Scientific #ST-12-13
-
,for, Item ID-
- #1008788
- Shamrock Scientific #ST-11-4
-
,for, Item ID-
- #1116834
- MJM International #370-8
-
,for, Item ID-
- #1171893
- PDC Healthcare #DSP-DST
-
,for, Item ID-
- #496303
- Aspen Surgical Products #155051EEA
-
,for, Item ID-
- #894617
- Shamrock Scientific #ST-12-15
-
,for, Item ID-
- #927152
- Shamrock Scientific #ST-34-6