-
,for, Item ID-
- #417951
- Zimmer #00018600279
Orthopedic Wire Style 7 K-Wire Double Diamond Points NonSterile Stainless Steel 1.1 mm X 22.9 cm
WIRE, K STYLE .045 X 9" (6/BX)
Features
- Double Diamond, Style 7
- More …
Diameter
0.062 Inch Diameter 0.9 mm Diameter 1.1 mm DiameterDimensions
0.062 Inch X 10.2 cm 0.062 Inch X 22.9 cm 0.9 mm X 22.9 cm 1.1 mm X 22.9 cmLength
10.2 cm Length 22.9 cm LengthProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 417951 |
|---|---|
| Manufacturer # | 00018600279 |
| Brand | Style 7 |
| Manufacturer | Zimmer |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Orthopedic Wire |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Diameter | 1.1 mm Diameter |
| Dimensions | 1.1 mm X 22.9 cm |
| HCPCS | C1713 |
| Length | 22.9 cm Length |
| Material | Stainless Steel |
| Sterility | NonSterile |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| Type | K-Wire Double Diamond Points |
| UNSPSC Code | 42321501 |
Features
- Double Diamond, Style 7
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #240649
- MicroAire Surgical Instruments #1600-662
-
,for, Item ID-
- #240648
- MicroAire Surgical Instruments #1600-645
-
,for, Item ID-
- #240647
- MicroAire Surgical Instruments #1600-635
-
,for, Item ID-
- #299304
- MicroAire Surgical Instruments #1600-445
-
,for, Item ID-
- #249724
- Integra Lifesciences #18-660
-
,for, Item ID-
- #216972
- Aspen Surgical (Symmetry) #0001
-
,for, Item ID-
- #511811
- MicroAire Surgical Instruments #1600-654
-
,for, Item ID-
- #269832
- MicroAire Surgical Instruments #1600-962
-
,for, Item ID-
- #909585
- Cook Medical #G14731
-
,for, Item ID-
- #342856
- MicroAire Surgical Instruments #1600-645NS
-
,for, Item ID-
- #381156
- Cook Medical #G14544
-
,for, Item ID-
- #299964
- MicroAire Surgical Instruments #1600-945NS
-
,for, Item ID-
- #466316
- Integra Lifesciences #27-176TC
-
,for, Item ID-
- #466866
- Integra Lifesciences #3-2501
-
,for, Item ID-
- #646298
- Bard #082135
-
,for, Item ID-
- #387304
- Integra Lifesciences #19-212