-
,for, Item ID-
- #1169157
- ScotchBlue™ #MMM209048EVP
Original Multi-Surface Painter's Tape, 3" Core, 1.88" x 60 yds, Blue, 3/Pack
TAPE,SCOTCHBLUE,2",3PK,BE
Features
- Designed for use on multiple surfaces such as smooth or lightly textured walls, trim, baseboards, tile, and glass.
- 14-day interior and exterior clean removal leaves behind no damage or sticky residue.
- Medium adhesive level.
- More …
Size
0.94" x 60 yds 1.88" x 60 ydsWidth
0.94" 1.88"Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1169157 |
|---|---|
| Manufacturer # | MMM209048EVP |
| Manufacturer | ScotchBlue™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Color Family | Blue |
| Color(s) | Blue |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Global Product Type | Painters Tape |
| Length | 60 yds |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Size | 1.88" x 60 yds |
| Special Features | Value PackStock up and save! |
| Tensile Strength | 27 lb/in |
| Thickness | 5 mil |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 31201517 |
| Width | 1.88" |
Features
- Designed for use on multiple surfaces such as smooth or lightly textured walls, trim, baseboards, tile, and glass.
- 14-day interior and exterior clean removal leaves behind no damage or sticky residue.
- Medium adhesive level.
- UV and sunlight resistant.
- Made from renewable resources with solvent-free adhesive.
- Tape made in a zero-landfill site certified for energy management (ISO 50001 certified).
- Wait until the paint is dry to the touch before removing the tape then lift the tape up by slowly pulling it back on itself, then removing at a 45-degree angle.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #733692
- McKesson Brand #115-3B
-
,for, Item ID-
- #684272
- Solventum Corporation #1530-2
-
,for, Item ID-
- #774188
- Solventum Corporation #2770-1
-
,for, Item ID-
- #5766
- Solventum Corporation #1530-0
-
,for, Item ID-
- #684273
- Solventum Corporation #1530-3
-
,for, Item ID-
- #774835
- Solventum Corporation #2770S-1
-
,for, Item ID-
- #5996
- Solventum Corporation #1533-1
-
,for, Item ID-
- #199231
- Solventum Corporation #82002L
-
,for, Item ID-
- #201252
- Solventum Corporation #82002A
-
,for, Item ID-
- #198265
- Solventum Corporation #82002B
-
,for, Item ID-
- #199235
- Solventum Corporation #82002X
-
,for, Item ID-
- #199970
- Solventum Corporation #82002U
-
,for, Item ID-
- #199232
- Solventum Corporation #82003L
-
,for, Item ID-
- #201253
- Solventum Corporation #82003A
-
,for, Item ID-
- #198266
- Solventum Corporation #82003B
-
,for, Item ID-
- #199227
- Solventum Corporation #82002R