-
,for, Item ID-
- #1138314
- Rubbermaid® Commercial #RCP614500BG
Legacy Step-On Receptacle, 18 gal, Polyethylene, Beige
CONTAINER,STEP-ON,18 GAL
Features
- Slow-close, integrated lid damper keeps odors and bacteria from escaping.
- Puncture-resistant, all-plastic construction.
- Ideal for medical waste containment.
- More …
Height
26.5" 32.63"Interior Volume Capacity
18 gal 23 galProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1138314 |
|---|---|
| Manufacturer # | RCP614500BG |
| Manufacturer | Rubbermaid® Commercial |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
| Color Family | Beige |
| Color(s) | Beige |
| Compliance Standards | U.S. Green Building Council (USGBC) Member |
| Depth | 16.13" |
| Global Product Type | Indoor All-Purpose Waste Bins |
| Height | 26.5" |
| Interior Volume Capacity | 18 gal |
| Lid Type | Foot-Lever Clamshell |
| Material(s) | Polyethylene |
| Opening Type | Top Door |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Shape | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 47121702 |
| Waste Receptacle Type | Indoor All-Purpose Waste Bin |
| Width | 19.75" |
Features
- Slow-close, integrated lid damper keeps odors and bacteria from escaping.
- Puncture-resistant, all-plastic construction.
- Ideal for medical waste containment.
- Quiet, heavy-duty pedal for hands-free, sanitary use.
- For indoor use.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1223711
- McKesson Brand #16-25271
-
,for, Item ID-
- #833555
- BD #305058
-
,for, Item ID-
- #973997
- RJ Schinner Co #FG631100WHT
-
,for, Item ID-
- #500105
- BD #305633
-
,for, Item ID-
- #1077819
- Essendant Co/United Stationers #RCP295700BK
-
,for, Item ID-
- #533757
- BD #305622
-
,for, Item ID-
- #1042256
- RJ Schinner Co #FG6141000000
-
,for, Item ID-
- #914513
- Hardy Diagnostics #K29
-
,for, Item ID-
- #1165715
- Essendant Co/United Stationers #RCP614600BG
-
,for, Item ID-
- #920046
- RJ Schinner Co #FG295500BEIG
-
,for, Item ID-
- #496001
- Welch Allyn #08265-0000
-
,for, Item ID-
- #1212384
- RJ Schinner Co #HERH4823RK
-
,for, Item ID-
- #770456
- Clinton Industries #TR-13R
-
,for, Item ID-
- #1048132
- Essendant Co/United Stationers #RCP295700GY
-
,for, Item ID-
- #939648
- Market Lab Inc #1336
-
,for, Item ID-
- #1095573
- RJ Schinner Co #1883563