-
,for, Item ID-
- #1082101
- McKesson Brand #177-113146W
Tube Closure McKesson Snap Cap Single Thumb Tab 13 mm Diameter NonSterile White
CAP, VAC TUBE WHT 13MM (1000/BG)
Features
- Effective solution for recapping blood drawing tubes, glass test tubes or plastic culture tubes
- Precision-molded, low-density polyethylene (LDPE) to maintain a tight seal during centrifugation, agitation and refrigeration procedures
- Color-coded for easy sample identification
- More …
Color
Blue Gray Lavender Natural Red White YellowDimensions
13 mm Diameter 16 mm DiameterProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1082101 |
|---|---|
| Manufacturer # | 177-113146W |
| Brand | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| Country of Origin | China |
| Application | Tube Closure |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Closure Type | Snap Cap |
| Color | White |
| Dimensions | 13 mm Diameter |
| For Use With | For 13 mm Blood Drawing Tubes, Glass Test Tubes, Plastic Culture Tubes |
| Material | Polyethylene |
| Sterility | NonSterile |
| Style | Single Thumb Tab |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41121710 |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
Features
- Effective solution for recapping blood drawing tubes, glass test tubes or plastic culture tubes
- Precision-molded, low-density polyethylene (LDPE) to maintain a tight seal during centrifugation, agitation and refrigeration procedures
- Color-coded for easy sample identification
- Tabbed design for easy cap removal
- Single-thumb tab design allows for the tubes to be placed closely in test tube racks
- Not Made with Natural Rubber Latex
- Packaged: 1000 Per Bag
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1149886
- McKesson Brand #143-43445
-
,for, Item ID-
- #1063193
- McKesson Brand #172-5445-9
-
,for, Item ID-
- #649122
- McKesson Brand #16-66301
-
,for, Item ID-
- #649127
- McKesson Brand #16-66306
-
,for, Item ID-
- #1268985
- McKesson Brand #899
-
,for, Item ID-
- #649125
- McKesson Brand #16-66304
-
,for, Item ID-
- #649128
- McKesson Brand #16-66307
-
,for, Item ID-
- #503927
- McKesson Brand #16-9542
-
,for, Item ID-
- #649126
- McKesson Brand #16-66305
-
,for, Item ID-
- #649123
- McKesson Brand #16-66302
-
,for, Item ID-
- #865250
- McKesson Brand #2195
-
,for, Item ID-
- #649124
- McKesson Brand #16-66303
-
,for, Item ID-
- #1082089
- McKesson Brand #177-110441
-
,for, Item ID-
- #1267037
- McKesson Brand #17-BC2375
-
,for, Item ID-
- #1082085
- McKesson Brand #177-1505
-
,for, Item ID-
- #1082080
- McKesson Brand #177-6286