-
,for, Item ID-
- #717039
- Storex #STX61508U01C
Plastic File Tote, Letter/Legal Files, 18.5" x 14.25" x 10.88", Clear/Blue
FILE,LTR/LGL,TOTE,CLR
Features
- File tote accommodates letter size files in one direction, legal size files in the other direction.
- Lid snaps closed to ensure safety of contents while in storage or transport.
- Specially designed comfort grip handles for easy transport.
- More …
Color(s)
Blue/Clear Clear/BlueProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 717039 |
|---|---|
| Manufacturer # | STX61508U01C |
| Manufacturer | Storex |
| Country of Origin | Unknown |
| Box Type | File Tote |
| Capacity (Weight) | 35 lb |
| Closure Type | Lift-Off Lid |
| Color Family | Multicolor |
| Color(s) | Clear/Blue |
| Depth | 14.25" |
| Fastener Style | Snap |
| File Size Format | Letter/Legal |
| For Use With | Hanging File Folders |
| Global Product Type | File Transport Cases |
| Handle | Side Recessed Grips |
| Height | 10.88" |
| Inner Depth | 15.5" |
| Inner Height | 10.5" |
| Inner Width | 12.25" |
| Interior Volume Capacity | 1.25 cu ft |
| Material(s) | Polypropylene |
| Maximum Stacking Height | 6 |
| Number of Bins | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Stacking Strength | 200 lb |
| Strength | Heavy-Duty |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 44111515 |
| Width | 18.5" |
Features
- File tote accommodates letter size files in one direction, legal size files in the other direction.
- Lid snaps closed to ensure safety of contents while in storage or transport.
- Specially designed comfort grip handles for easy transport.
- Moisture resistant to protect your files from damage.
- PVC and BPA free.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #740059
- Akro-Mils #30230SCLAR
-
,for, Item ID-
- #810090
- Hopkins Medical Products #530638
-
,for, Item ID-
- #740058
- Akro-Mils #30224SCLAR
-
,for, Item ID-
- #507188
- Akro-Mils #30240BLUE
-
,for, Item ID-
- #861122
- Hopkins Medical Products #530380
-
,for, Item ID-
- #740061
- Akro-Mils #30239SCLAR
-
,for, Item ID-
- #876208
- Colonial Bag Corp #CXC32H
-
,for, Item ID-
- #1181721
- ASP Global LLC #G203
-
,for, Item ID-
- #961764
- Hopkins Medical Products #530670-NV
-
,for, Item ID-
- #372077
- ASP Global LLC #B26
-
,for, Item ID-
- #740062
- Akro-Mils #30255SCLAR
-
,for, Item ID-
- #1014960
- Medegen Medical Products LLC #50-45
-
,for, Item ID-
- #1038674
- ASP Global LLC #B34
-
,for, Item ID-
- #831624
- Health Care Logistics #13202C
-
,for, Item ID-
- #950921
- Elkay Plastics #TO242011
-
,for, Item ID-
- #1139482
- Akro-Mils #30080BLU