-
,for, Item ID-
- #676012
- Stout® by Envision™ #STOT5051B15
Total Recycled Content Plastic Trash Bags, 65 gal, 1.5 mil, 50" x 51", Black/Brown, 100/Carton
LINER,50X51,1.5 MIL,BN/BK
Features
- Multiuse, strong, low-density recycled plastic bags provide maximum puncture and tear resistance.
- Lab tested for strength and reliability to recommended weight capacity.
- Designed for use in specified gallon capacity containers, ensuring proper fit and maximum fill.
- More …
Height
39" 40" 48" 51" 58"Maximum Volume Capacity
30 gal 33 gal 45 gal 60 gal 65 galMaximum Volume Range
21 to 30 gal 31 to 40 gal 41 to 50 gal 51 to 60 gal 61 to 70 galWaste Bag Thickness
1.3 mil 1.5 milWeight Capacity (Dry)
55 lb 75 lbWidth
30" 33" 36" 40" 50"Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 676012 |
|---|---|
| Manufacturer # | STOT5051B15 |
| Manufacturer | Stout® by Envision™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black/Brown |
| Commercial/Consumer Use | Commercial use |
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
| Grade | Extra Heavy-Duty |
| Height | 51" |
| Maximum Volume Capacity | 65 gal |
| Maximum Volume Range | 61 to 70 gal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Scent Indicator | No |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| UNSPSC | 47121701 |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Waste Bag Material(s) | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Waste Bag Thickness | 1.5 mil |
| Weight Capacity (Dry) | 75 lb |
| Width | 50" |
Features
- Multiuse, strong, low-density recycled plastic bags provide maximum puncture and tear resistance.
- Lab tested for strength and reliability to recommended weight capacity.
- Designed for use in specified gallon capacity containers, ensuring proper fit and maximum fill.
- Perfect for home, office and industrial use.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1137648
- McKesson Brand #SLW3858SPNS
-
,for, Item ID-
- #1137660
- McKesson Brand #S404817N
-
,for, Item ID-
- #1137642
- McKesson Brand #WSL3858XHW-2
-
,for, Item ID-
- #1137659
- McKesson Brand #SL4347150K
-
,for, Item ID-
- #1137653
- McKesson Brand #S434817N
-
,for, Item ID-
- #1137634
- McKesson Brand #BR4046MDC
-
,for, Item ID-
- #1137639
- McKesson Brand #WSL3036XHW
-
,for, Item ID-
- #1137651
- McKesson Brand #BR3858XHVG
-
,for, Item ID-
- #861373
- Colonial Bag Corp #HCR243311
-
,for, Item ID-
- #919733
- Colonial Bag Corp #HCR37HC
-
,for, Item ID-
- #280966
- Essendant Co/United Stationers #HERH4832HC
-
,for, Item ID-
- #513896
- Essendant Co/United Stationers #HERH7658SK
-
,for, Item ID-
- #501913
- RJ Schinner Co #H8046HK
-
,for, Item ID-
- #280983
- Essendant Co/United Stationers #HERH6639HC
-
,for, Item ID-
- #734825
- Essendant Co/United Stationers #HERH6036HC
-
,for, Item ID-
- #866953
- Colonial Bag Corp #CXB58H