-
,for, Item ID-
- #388609
- Covidien #GM-122
Absorbable Suture with Needle Biosyn™ Polyester V-20 1/2 Circle Taper Point Needle Size 3-0 Monofilament
SUTURE, BIOSYN 3-0 VIOLET 30" V-20 NEEDLE (36/BX)
Features
- Biosyn™ synthetic absorbable sutures are prepared from a synthetic polyester, Glycomer 631, composed of glycolide (60%), dioxanone (14%) and trimethylene carbonate (26%)
- Monofilament construction gives smooth passage through tissue
- Supports wound upto 3 week
- More …
Suture Size
Size 2-0 Size 3-0 Size 4-0Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 388609 |
|---|---|
| Manufacturer # | GM-122 |
| Brand | Biosyn™ |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | V-20 |
| Needle Length | 26 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Surgalloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Violet |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polyester |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 3-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Biosyn™ synthetic absorbable sutures are prepared from a synthetic polyester, Glycomer 631, composed of glycolide (60%), dioxanone (14%) and trimethylene carbonate (26%)
- Monofilament construction gives smooth passage through tissue
- Supports wound upto 3 week
- Complete mass absorption in 90 to 110 days
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034499
- McKesson Brand #SG122H
-
,for, Item ID-
- #2163
- J & J Healthcare Systems #G122H
-
,for, Item ID-
- #217663
- J & J Healthcare Systems #Y416H
-
,for, Item ID-
- #217677
- J & J Healthcare Systems #Y417H
-
,for, Item ID-
- #2250
- J & J Healthcare Systems #U203H
-
,for, Item ID-
- #1026342
- J & J Healthcare Systems #Y415H
-
,for, Item ID-
- #479840
- Covidien #SM-5627
-
,for, Item ID-
- #481954
- Covidien #SM-5638
-
,for, Item ID-
- #478710
- Covidien #SM-5637
-
,for, Item ID-
- #1154494
- J & J Healthcare Systems #Z316H
-
,for, Item ID-
- #481212
- Covidien #SM-5687
-
,for, Item ID-
- #481390
- Covidien #SM-5690
-
,for, Item ID-
- #224584
- J & J Healthcare Systems #Y214H
-
,for, Item ID-
- #1026158
- J & J Healthcare Systems #G123H
-
,for, Item ID-
- #481392
- Covidien #SM-5628
-
,for, Item ID-
- #139966
- J & J Healthcare Systems #Z303H