-
,for, Item ID-
- #128293
- J & J Healthcare Systems #Z468H
| McKesson # | 128293 |
|---|---|
| Manufacturer # | Z468H |
| Brand | PDS™ II |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | CP-1 |
| Needle Length | 36 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Violet |
| Suture Length | 27 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polydioxanone |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 1 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |