-
,for, Item ID-
- #1281116
- Harloff #MPA3027B06
Emergency Cart A-Series Aluminum Frame 22 D X 36-3/4 W X 40-1/2 H Inch Red
CART, ALUM A-SERIES 6 DRWRS 27" D/S
No Image
Features
- Extremely light weight cart with critical grade aluminum construction, ideal for carts that are moved consistently throughout the day
- Heat sealed powder coat steel break-away lock bar
- Pack of 100 break-away seals
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1281116 |
|---|---|
| Manufacturer # | MPA3027B06 |
| Brand | A-Series |
| Manufacturer | Harloff |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Emergency Cart |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Red |
| Dimensions | 22 D X 36-3/4 W X 40-1/2 H Inch |
| Drawer Dimensions | 17 D X 24-1/2 W Inch |
| Drawers or Shelves Specifications | Drawers |
| Frame Material | Aluminum Frame |
| Locking Type | Breakaway Lock |
| Number of Drawers | 6 Drawers |
| Number of Shelves | 1 Shelf |
| Top Dimensions | 22 D X 36-3/4 W Inch |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42192404 |
| Wheel Type | 5 Inch Casters |
Features
- Extremely light weight cart with critical grade aluminum construction, ideal for carts that are moved consistently throughout the day
- Heat sealed powder coat steel break-away lock bar
- Pack of 100 break-away seals
- Curved drawer pulls, durable and elegant
- Fully welded uni-body aluminum construction, highest quality in the industry
- Heat-sealed durable scratch resistant powder coat finish, inside and out
- Ordered accessories are easily attached to pre-threaded holes with a screwdriver
- Industry only fully curved protective bumper guards your cart and walls from damage
- Self-closing, steel ball bearing, full extension drawer slides for easy access and smooth feel
- Removable plastic top, easily replaceable
- Ergonomic side push handles can be mounted on the left or right
- Industry best 5 Inch quiet rolling casters - 1 steering caster and 2 braking casters
- 27 inch of vertical drawer space
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1158058
- Harloff #MDS3030B06
-
,for, Item ID-
- #474768
- Mada Medical Products #2023
-
,for, Item ID-
- #1012628
- Waterloo Industries #UTRLU-333369-RED
-
,for, Item ID-
- #1241323
- Harloff #MPA3030K06
-
,for, Item ID-
- #1183104
- Harloff #MDS3030B06-EMG1Q
-
,for, Item ID-
- #1005480
- Waterloo Industries #UTGKU-3699-YEL
-
,for, Item ID-
- #1176223
- Harloff #MDS3030E16
-
,for, Item ID-
- #1158060
- Harloff #MDS2430B06
-
,for, Item ID-
- #702812
- Waterloo Industries #MTWA-34696-WHT
-
,for, Item ID-
- #1079006
- Waterloo Industries #UTGKU-33669-GRA
-
,for, Item ID-
- #298941
- Bemis Healthcare #430 030
-
,for, Item ID-
- #1183115
- Harloff #MDS3024B14-EMG1Q
-
,for, Item ID-
- #864377
- Waterloo Industries #UXGLU-9PEDS
-
,for, Item ID-
- #1087151
- Waterloo Industries #UTGSU-333369-DKB