-
,for, Item ID-
- #1144456
- Providers like you icon 17
- Atos Medical #REF 521-07-X
Tracheostomy Tube TRACOE Twist Plus Size 7.0 Adult
CANNULA, TRACH TUBE TRACOE TWIST + SZ7 (10/BX)
No Image
Inside Diameter
7.0 mm ID 8.0 mm IDLegacy Size
Size 7.0 Size 8.0Length
85 mm Length 88 mm LengthOutside Diameter
10.1 mm OD 11.1 mm ODProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1144456 |
|---|---|
| Manufacturer # | REF 521-07-X |
| Brand | Tracoe Twist Plus |
| Manufacturer | Atos Medical |
| Country of Origin | Germany |
| Application | Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | Yes |
| Inside Diameter | 7.0 mm ID |
| Legacy Size | Size 7.0 |
| Length | 85 mm Length |
| Length Range | 81 to 100 mm |
| Material | Silicone |
| Outside Diameter | 10.1 mm OD |
| Sterility | Sterile |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42271915 |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #1181914
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/070
-
,for, Item ID-
- #1181904
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/816/060
-
,for, Item ID-
- #1153517
- Medtronic MITG #8UN85R
-
,for, Item ID-
- #995067
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS50
-
,for, Item ID-
- #446588
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60P055
-
,for, Item ID-
- #1181915
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/080
-
,for, Item ID-
- #446587
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60P050
-
,for, Item ID-
- #1153564
- Medtronic MITG #5UN70R
-
,for, Item ID-
- #995080
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS55
-
,for, Item ID-
- #1037928
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFPS45
-
,for, Item ID-
- #816621
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60SP035
-
,for, Item ID-
- #446583
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60P035
-
,for, Item ID-
- #650073
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60SP050