-
,for, Item ID-
- #1181911
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/818/060
Uncuffed Tracheostomy Tube BLUselect™ Adult
TUBE, TRACH BLUSELECT UNCUFFEDFENSTD W/WEDGE&DECAN CAP 6.0
Features
- With disconnection wedge
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1181911 |
|---|---|
| Manufacturer # | 101/818/060 |
| Brand | BLUselect™ |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Uncuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Inside Diameter | 6.0 mm ID |
| Length | 64.5 mm Length |
| Length Range | 61 to 80 mm |
| Outside Diameter | 9.2 mm OD |
| Sterility | Sterile |
| Style | Fenestrated |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1281443
- Medtronic MITG #6UN75A
-
,for, Item ID-
- #1281436
- Medtronic MITG #6CN75A
-
,for, Item ID-
- #1281441
- Medtronic MITG #4UN65A
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #1281434
- Medtronic MITG #4CN65A
-
,for, Item ID-
- #1281438
- Medtronic MITG #8CN85A
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #1281445
- Medtronic MITG #8UN85A
-
,for, Item ID-
- #1281442
- Medtronic MITG #5UN70A
-
,for, Item ID-
- #1281435
- Medtronic MITG #5CN70A
-
,for, Item ID-
- #1141335
- Medtronic MITG #4.0PEF
-
,for, Item ID-
- #314380
- Medtronic MITG #6DCFN
-
,for, Item ID-
- #1281437
- Medtronic MITG #7CN80A
-
,for, Item ID-
- #1281444
- Medtronic MITG #7UN80A