-
,for, Item ID-
- #650073
- Providers like you icon 34
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60SP050
Tracheostomy Tube Bivona® Size 5.0 Pediatric
TUBE, TRACH BIVONA W/STR FLNG UNCUFF PED 5.0
Features
- Products include obturator, twill trach tie, and a 15 mm disconnect wedge
- The silicone material of the tube remains soft and flexible in the trachea, allowing greater range of mobility than tubes of more rigid material
- The wire-reinforced shaft is intended to minimize the risk of the tube kinking
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 650073 |
|---|---|
| Manufacturer # | 60SP050 |
| Brand | Bivona® |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Inside Diameter | 5.0 mm ID |
| Legacy Size | Size 5.0 |
| Length | 44 mm Length |
| Length Range | 41 to 60 mm |
| Material | Silicone |
| Outside Diameter | 7.3 mm OD |
| Sterility | Sterile |
| Style | Straight Neck |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| User | Pediatric |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.p65Warnings.ca.gov.
Features
- Products include obturator, twill trach tie, and a 15 mm disconnect wedge
- The silicone material of the tube remains soft and flexible in the trachea, allowing greater range of mobility than tubes of more rigid material
- The wire-reinforced shaft is intended to minimize the risk of the tube kinking
- Bivona® neonatal and pediatric tubes are reprocessible up to five times
- Ideal for the pediatric and neonatal patients where voice is desired and airway leakage is not a problem
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #450020
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670160
-
,for, Item ID-
- #842572
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS35
-
,for, Item ID-
- #468379
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A160
-
,for, Item ID-
- #995065
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS40
-
,for, Item ID-
- #450021
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670170
-
,for, Item ID-
- #726160
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS45
-
,for, Item ID-
- #468378
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A150
-
,for, Item ID-
- #943871
- ICU Medical FKA Smiths Medical #67PFSS40
-
,for, Item ID-
- #921906
- ICU Medical FKA Smiths Medical #67PFSS35
-
,for, Item ID-
- #1008893
- ICU Medical FKA Smiths Medical #67PFSS45
-
,for, Item ID-
- #488808
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670150
-
,for, Item ID-
- #1061822
- ICU Medical FKA Smiths Medical #67PFSS50
-
,for, Item ID-
- #867114
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS30
-
,for, Item ID-
- #995067
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS50
-
,for, Item ID-
- #368143
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFS40
-
,for, Item ID-
- #446588
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60P055