-
,for, Item ID-
- #1141363
- Providers like you icon 15
- Medtronic MITG #4.5PCF
Cuffed Tracheostomy Tube Shiley™ Size 4.5 Neonate
TUBE, TRACH TAPERGUARD W/CUFF PED 4.5MM
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1141363 |
|---|---|
| Manufacturer # | 4.5PCF |
| Brand | Shiley™ |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Cuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| HCPCS | A7521 |
| Inside Diameter | 4.5 mm ID |
| Legacy Size | Size 4.5 |
| Length | 42 mm Length |
| Length Range | 41 to 60 mm |
| Material | PVC |
| Outside Diameter | 6.7 mm OD |
| Sterility | Sterile |
| Style | TaperGuard™ Cuff |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| User | Neonate |
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1281443
- Medtronic MITG #6UN75A
-
,for, Item ID-
- #1281436
- Medtronic MITG #6CN75A
-
,for, Item ID-
- #1073460
- Medtronic MITG #6UN75R
-
,for, Item ID-
- #1281441
- Medtronic MITG #4UN65A
-
,for, Item ID-
- #1153576
- Medtronic MITG #4UN65R
-
,for, Item ID-
- #1281438
- Medtronic MITG #8CN85A
-
,for, Item ID-
- #583765
- Medtronic MITG #60XLTUP
-
,for, Item ID-
- #1281434
- Medtronic MITG #4CN65A
-
,for, Item ID-
- #539856
- Medtronic MITG #60XLTUD
-
,for, Item ID-
- #539853
- Medtronic MITG #60XLTCD
-
,for, Item ID-
- #539854
- Medtronic MITG #60XLTCP
-
,for, Item ID-
- #1281442
- Medtronic MITG #5UN70A
-
,for, Item ID-
- #1153593
- Medtronic MITG #6CFN
-
,for, Item ID-
- #825932
- Medtronic MITG #76270
-
,for, Item ID-
- #1281445
- Medtronic MITG #8UN85A
-
,for, Item ID-
- #1141335
- Medtronic MITG #4.0PEF