-
,for, Item ID-
- #933053
- Pendaflex® #PFXR15213YEL
Double-Ply Reinforced Top Tab Colored File Folders, 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Yellow, 100/Box
FOLDER,REINFORCED,LTR,YL
Features
- Ideal for busy offices.
- Double-ply reinforced top tabs and folder top provide extra strength at point of most wear.
- Scored for 0,75" expansion.
- More …
Color Family
Multicolor Pink Purple YellowFile Folder Color
Assorted Lavender Pink YellowFile Tab Color
Assorted Lavender Pink YellowProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 933053 |
|---|---|
| Manufacturer # | PFXR15213YEL |
| Manufacturer | Pendaflex® |
| Country of Origin | Unknown |
| Color Family | Yellow |
| File Folder Color | Yellow |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Tab Color | Yellow |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| File Tab Position | Assorted |
| File Tab Style | Top Tab |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Green Information | Contains a minimum of 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| UNSPSC | 44122011 |
Features
- Ideal for busy offices.
- Double-ply reinforced top tabs and folder top provide extra strength at point of most wear.
- Scored for 0,75" expansion.
- 11 pt. stock.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #711254
- Shamrock Scientific #SL-2-PRE
-
,for, Item ID-
- #815272
- Health Care Logistics #1976
-
,for, Item ID-
- #997068
- Carstens #8800-03
-
,for, Item ID-
- #140109
- PDC Healthcare #NPFB-2286-1
-
,for, Item ID-
- #687344
- Tabbies #94902
-
,for, Item ID-
- #1253708
- Heathrow Scientific LLC #HS120196
-
,for, Item ID-
- #1188688
- Tabbies #11000
-
,for, Item ID-
- #1218086
- Tabbies #94623
-
,for, Item ID-
- #687345
- Tabbies #94903
-
,for, Item ID-
- #1253709
- Heathrow Scientific LLC #HS120197
-
,for, Item ID-
- #1241871
- Tabbies #94624
-
,for, Item ID-
- #477178
- Tabbies #82015
-
,for, Item ID-
- #559083
- Tabbies #90135
-
,for, Item ID-
- #810374
- Tabbies #11850
-
,for, Item ID-
- #810382
- Tabbies #11858