-
,for, Item ID-
- #932702
- Pendaflex® #PFX01365
All Purpose Expanding File, 2" Expansion, 21 Sections, Elastic Cord Closure, 2/5-Cut Tabs, Letter Size, Red Fiber
FILE,10X12,A-Z,BANKERS
Features
- Preprinted dividers with quick reference indexes.
- Gusset top is tape reinforced to prevent tearing.
- Flap with elastic closure secures documents.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 932702 |
|---|---|
| Manufacturer # | PFX01365 |
| Manufacturer | Pendaflex® |
| Country of Origin | Unknown |
| Closure Type | Elastic Cord |
| Color Family | Red |
| Color(s) | Red Fiber |
| Document Size Range | Letter |
| File Tab Position | Left of Center |
| Global Product Type | Transport Wallets |
| Green Information | Paper contains 30% post-consumer content, 30% total recycled content. |
| Height | 10" |
| Index | Jan to Dec |
| Material(s) | Red Fiber |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Number of File Pockets | 21 |
| Overall Expansion | 2" |
| Pocket/Wallet Type | Documents/Files |
| Tab Cut | 2/5-Cut |
| Tab Type | Top Tab |
| UNSPSC | 44122027 |
| Width | 12" |
Features
- Preprinted dividers with quick reference indexes.
- Gusset top is tape reinforced to prevent tearing.
- Flap with elastic closure secures documents.
- Leather-like material with moisture-resistant coating.
- Acid-free.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #794550
- PDC Healthcare #MV04SW6824P
-
,for, Item ID-
- #808166
- PDC Healthcare #1-370
-
,for, Item ID-
- #490486
- United Ad Label #ULHH207
-
,for, Item ID-
- #841059
- PDC Healthcare #MV02FR6981
-
,for, Item ID-
- #1078345
- United Ad Label #ULCU223
-
,for, Item ID-
- #677009
- United Ad Label #ULFP294
-
,for, Item ID-
- #862243
- Health Care Logistics #2452
-
,for, Item ID-
- #988229
- PDC Healthcare #MV01FO1939
-
,for, Item ID-
- #875079
- United Ad Label #ULAL900
-
,for, Item ID-
- #1210582
- United Ad Label #ULFP609
-
,for, Item ID-
- #954775
- Health Care Logistics #2118
-
,for, Item ID-
- #1079711
- PDC Healthcare #MV02SY8807
-
,for, Item ID-
- #160680
- Carstens #1646-06
-
,for, Item ID-
- #905525
- PDC Healthcare #MV07FR0711
-
,for, Item ID-
- #102201
- PDC Healthcare #NPF-2286-7