-
,for, Item ID-
- #879422
- First Aid Only™ #FAO228CP
First Aid Kit for 50 People, 229 Pieces, ANSI/OSHA Compliant, Plastic Case
KIT,FRSTAID,CMPLT,229/KT
Features
- Meets OSHA standard only when the required minimum fill is maintained.
- Full-color reorder schematic.
- Plastic case is wall-mountable (hardware not included).
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 879422 |
|---|---|
| Manufacturer # | FAO228CP |
| Manufacturer | First Aid Only™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Case Material | Plastic |
| Compliance Standards | Meets OSHA Requirements |
| Depth | 3" |
| Global Product Type | Commercial First Aid Kits |
| Height | 11.25" |
| Mounting Details | Wall |
| Number of Pieces | 229 |
| Package Includes | (1) 216-O Personal-Protection Kit: (3) BZK Antiseptic Wipes, (1) Disposable Gown with Full Sleeves, (1) Disposable Bonnet, (2) Disposable Shoe Covers, (1) Eye Shield with Ear Loop Mask, (1) 21 g Fluid-Control Solidifier Pack, (1) Biohazard Scoop, (2) 24" x 24" Biohazard Bags, (2) 8" x 12" Clear Plastic Bags, (2) Twist Ties, (3) Disposable Clean-Up Towels, (2) 5" x 8" Germicidal Wipes, (1) Pair Vinyl Exam Gloves, (1) Body-Fluid Pick-Up Guide, (1) Latex-Free CPR Pack with (1) CPR One-Way Valve Faceshield, (2) Vinyl Exam Gloves, (3) BZK Antiseptic Towelettes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| System Capacity | 50 Person System |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 42172001 |
| Width | 10.75" |
Features
- Meets OSHA standard only when the required minimum fill is maintained.
- Full-color reorder schematic.
- Plastic case is wall-mountable (hardware not included).
- 195-piece kit, in compartmental plastic case.
- Plus 28-piece bloodborne pathogen/personal protection kit and six-piece CPR pack with one-way valve faceshield.
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1066510
- McKesson Brand #30323
-
,for, Item ID-
- #1066508
- McKesson Brand #30321
-
,for, Item ID-
- #1089733
- McKesson Brand #17195
-
,for, Item ID-
- #1066512
- McKesson Brand #30325
-
,for, Item ID-
- #1089679
- McKesson Brand #911-74362
-
,for, Item ID-
- #669645
- Health Care Logistics #7903
-
,for, Item ID-
- #569353
- Acme United #223-U/FAO
-
,for, Item ID-
- #357004
- Health Care Logistics #7901
-
,for, Item ID-
- #1228778
- J & J Sales #38137008295
-
,for, Item ID-
- #1233875
- Acme United #222-U
-
,for, Item ID-
- #1207741
- MyMedic #MM-KIT-S-MD-PK-BLD-GEN-RAT