-
,for, Item ID-
- #743544
- Advantus #AVT75604
PVC-Free Badge Holders, Vertical, Clear 3.5" x 5.13" Holder, 3.13" x 4.5" Insert, 50/Pack
BADGE,HLDR,PVC FREE,CLR
Features
- Display security badges, IDs and vaccine cards for quick entry.
- Ideal for office workers, teachers, healthcare workers... just about anyone.
- PVC-free-made of durable polypropylene.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 743544 |
|---|---|
| Manufacturer # | AVT75604 |
| Manufacturer | Advantus |
| Country of Origin | Unknown |
| Global Product Type | Standard Card Holders |
| Load Orientation | Top |
| Name Badge Holder Color(s) | Clear |
| Name Badge Holder Length | 5.13" |
| Name Badge Holder Material(s) | Polypropylene |
| Name Badge Holder Width | 3.5" |
| Name Badge Label Length | 4.5" |
| Name Badge Label Width | 3.13" |
| Orientation | Vertical |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 55121503 |
Features
- Display security badges, IDs and vaccine cards for quick entry.
- Ideal for office workers, teachers, healthcare workers... just about anyone.
- PVC-free-made of durable polypropylene.
- Integrated top flap for extra security.
- Die-cut slot and two pre-punched circular holes.
- Accommodates lanyards, split-rings, card reels and clips (all sold separately).
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #810705
- Health Care Logistics #2306
-
,for, Item ID-
- #993716
- PDC Healthcare #59702043
-
,for, Item ID-
- #777338
- Health Care Logistics #2289
-
,for, Item ID-
- #1246544
- Market Lab Inc #ML7039-CL
-
,for, Item ID-
- #960462
- SPS Medical Supply #JHOLD
-
,for, Item ID-
- #954769
- Health Care Logistics #2121
-
,for, Item ID-
- #993720
- PDC Healthcare #59704160
-
,for, Item ID-
- #954775
- Health Care Logistics #2118
-
,for, Item ID-
- #1036361
- Market Lab Inc #8029
-
,for, Item ID-
- #832624
- Tabbies #40528
-
,for, Item ID-
- #1171147
- Professional Disposables #Q52510
-
,for, Item ID-
- #132932
- Carstens #1645-06
-
,for, Item ID-
- #954776
- Health Care Logistics #2120
-
,for, Item ID-
- #926496
- PDC Healthcare #59705199
-
,for, Item ID-
- #905525
- PDC Healthcare #MV07FR0711