-
,for, Item ID-
- #673441
- Duck® Bladesafe® #DUC1078566
Bladesafe Antimicrobial Tape Gun with One Roll of Tape, 3" Core, For Rolls Up to 2" x 60 yds, Orange
TAPE,GUN,ANTIMIOCROBI,CR
Features
- Designed for use with most packing tape rolls.
- Antimicrobial treated foam handle reduces microorganisms and germs on the product and provides a comfortable grip.
- Tape gun includes a patented BladeSafe design with a retractable blade for your protection.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 673441 |
|---|---|
| Manufacturer # | DUC1078566 |
| Manufacturer | Duck® Bladesafe® |
| Country of Origin | Unknown |
| Color(s) | Orange |
| Compliance Standards | Meets OSHA Requirements |
| Core Size | 3" |
| For Tape Length | 60 yds |
| For Tape Width | 2" |
| Global Product Type | Pistol Packing Tape Dispensers |
| Material(s) | Metal |
| Package Includes | (1) 2" x 60 yd Roll HP260 Packaging Tape |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tape Dispenser Type | Handheld |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 31201517 |
Features
- Designed for use with most packing tape rolls.
- Antimicrobial treated foam handle reduces microorganisms and germs on the product and provides a comfortable grip.
- Tape gun includes a patented BladeSafe design with a retractable blade for your protection.
- Adjustable tension control knob for easy tape dispensing.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #455531
- McKesson Brand #16-47310
-
,for, Item ID-
- #455532
- McKesson Brand #16-47320
-
,for, Item ID-
- #466889
- McKesson Brand #16-47330
-
,for, Item ID-
- #524900
- McKesson Brand #73-ST36
-
,for, Item ID-
- #524891
- McKesson Brand #73-BT36
-
,for, Item ID-
- #455530
- McKesson Brand #16-47305
-
,for, Item ID-
- #524901
- McKesson Brand #73-ST48
-
,for, Item ID-
- #1055584
- McKesson Brand #16-47310T
-
,for, Item ID-
- #1055585
- McKesson Brand #16-47305T
-
,for, Item ID-
- #324081
- Solventum Corporation #2862
-
,for, Item ID-
- #324082
- Solventum Corporation #2863
-
,for, Item ID-
- #314412
- Solventum Corporation #2864
-
,for, Item ID-
- #443997
- Solventum Corporation #2861
-
,for, Item ID-
- #684273
- Solventum Corporation #1530-3
-
,for, Item ID-
- #199238
- Solventum Corporation #82002W
-
,for, Item ID-
- #199239
- Solventum Corporation #82003W