-
,for, Item ID-
- #608188
- Smead #SMD12543
Colored File Folders, 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Orange, 100/Box
FOLDER,1/3CUT,LTR,OE ORANGE
Features
- Straighten up your files and keep documents organized with these 1/3-cut tab file folders, your essential paperwork organizer.
- Keep all your important documents organized and secure with these sturdy 11-point stock file folders; 1/3-cut tabs provide three positions for convenient labeling ensuring easy identification.
- Organize your files by color to speed up filing and retrieval time with this practical solution; the 3/4" expansion capacity adapts to your growing storage needs holding approximately 100-150 sheets of standard 20 lb paper.
- More …
Color Family
Black Blue Multicolor Orange Pink Purple YellowFile Folder Color
Assorted Black/Gray Blue Orange Pink Purple YellowFile Folder Height
9.19" 9.5"File Tab Color
Assorted Blue Gray Orange Pink Purple YellowProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 608188 |
|---|---|
| Manufacturer # | SMD12543 |
| Manufacturer | Smead |
| Country of Origin | Unknown |
| Color Family | Orange |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Color | Orange |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Tab Color | Orange |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| File Tab Position | Assorted |
| File Tab Style | Top Tab |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| UNSPSC | 44122011 |
Features
- Straighten up your files and keep documents organized with these 1/3-cut tab file folders, your essential paperwork organizer.
- Keep all your important documents organized and secure with these sturdy 11-point stock file folders; 1/3-cut tabs provide three positions for convenient labeling ensuring easy identification.
- Organize your files by color to speed up filing and retrieval time with this practical solution; the 3/4" expansion capacity adapts to your growing storage needs holding approximately 100-150 sheets of standard 20 lb paper.
- A classic, affordable and reliable solution for home, office and school; perfect for bills, projects, correspondence, vehicle records, recipes, client or student information, and more.
- These folders contain post-consumer material, reflecting Smead's commitment to sustainability.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #687344
- Tabbies #94902
-
,for, Item ID-
- #687349
- Tabbies #94908
-
,for, Item ID-
- #687348
- Tabbies #94906
-
,for, Item ID-
- #687345
- Tabbies #94903
-
,for, Item ID-
- #905947
- Market Lab Inc #8032
-
,for, Item ID-
- #1075082
- Health Care Logistics #2203
-
,for, Item ID-
- #687346
- Tabbies #94904
-
,for, Item ID-
- #1241871
- Tabbies #94624
-
,for, Item ID-
- #1218086
- Tabbies #94623
-
,for, Item ID-
- #810382
- Tabbies #11858
-
,for, Item ID-
- #559083
- Tabbies #90135
-
,for, Item ID-
- #1199002
- Tabbies #94622
-
,for, Item ID-
- #1188688
- Tabbies #11000
-
,for, Item ID-
- #810375
- Tabbies #11851
-
,for, Item ID-
- #477178
- Tabbies #82015
-
,for, Item ID-
- #1195353
- Tabbies #54538