-
,for, Item ID-
- #607413
- Scotch® #MMM2341
General Purpose Masking Tape 234, 3" Core, 24 mm x 55 m, Tan
TAPE,MASKING,1"X60YD 24MM WIDE
Features
- Easy to tear, yet resists slivering, ensuring one-piece removal.
- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling, yet still removes easily.
- Crepe paper backing conforms to curves and maintains its integrity when formed around a corner.
- More …
Size
12 mm x 55 m 18 mm x 55 m 24 mm x 55 m 36 mm x 55 m 48 mm x 55 mWidth
12 mm 18 mm 24 mm 36 mm 48 mmProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 607413 |
|---|---|
| Manufacturer # | MMM2341 |
| Manufacturer | Scotch® |
| Country of Origin | Unknown |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Color Family | Beige |
| Color(s) | Tan |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Global Product Type | Masking Tape |
| Grade | General Purpose |
| Length | 55 m |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Size | 24 mm x 55 m |
| Tensile Strength | 30 lb/in |
| Thickness | 5.9 mil |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 31201503 |
| Width | 24 mm |
Features
- Easy to tear, yet resists slivering, ensuring one-piece removal.
- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling, yet still removes easily.
- Crepe paper backing conforms to curves and maintains its integrity when formed around a corner.
- Performs well in paint bake operations up to 250°F for 30 minutes.
- Manufactured without solvents.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1073807
- McKesson Brand #16-48420
-
,for, Item ID-
- #476697
- McKesson Brand #63-4476
-
,for, Item ID-
- #5762
- Solventum Corporation #1527-1
-
,for, Item ID-
- #5764
- Solventum Corporation #1527-2
-
,for, Item ID-
- #5761
- Solventum Corporation #1527-0
-
,for, Item ID-
- #5765
- Solventum Corporation #1527-3
-
,for, Item ID-
- #445278
- Solventum Corporation #1534-1
-
,for, Item ID-
- #6188
- Solventum Corporation #1527S-1
-
,for, Item ID-
- #5996
- Solventum Corporation #1533-1
-
,for, Item ID-
- #199231
- Solventum Corporation #82002L
-
,for, Item ID-
- #548917
- Molnlycke #298300
-
,for, Item ID-
- #201252
- Solventum Corporation #82002A
-
,for, Item ID-
- #696192
- Cardinal #8534C
-
,for, Item ID-
- #199238
- Solventum Corporation #82002W
-
,for, Item ID-
- #199232
- Solventum Corporation #82003L
-
,for, Item ID-
- #201253
- Solventum Corporation #82003A