-
,for, Item ID-
- #590207
- Deflecto® #DEF66701
Classic Image Slanted Sign Holder, Landscaped, 11 x 8.5 Insert, Clear
HOLDER,SLANTED,SIGN11X8.5 11W X 8-1/2H
Features
- Value priced light-duty freestanding durable plastic L-frame holder lets you display signs where you need them most.
- Slanted face for easier readability.
- Create professional looking signs in seconds from your own office and Deflecto's free online Sign Creator software; no software download required.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 590207 |
|---|---|
| Manufacturer # | DEF66701 |
| Manufacturer | Deflecto® |
| Country of Origin | Unknown |
| Base Material | Plastic |
| Depth | 2.63" |
| Face Color(s) | Clear |
| Frame Color | Clear |
| Frame Material | PS |
| Global Product Type | Sign Frames & Holders |
| Height | 8.44" |
| Height (Max) | 8.44" |
| Insert Size | 11 x 8.5 |
| Loading | Side |
| Material(s) | PS |
| Message(s) | Customizable |
| Orientation | Horizontal |
| Placement | Desktop |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Shape | Rectangle |
| Size | 11.13 x 2.63 x 8.44 |
| Special Features | Classic Image®-Literature slides in from the side. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 55121908 |
| Width | 11.13" |
| Write-On/Wipe Off Surface | Yes |
Features
- Value priced light-duty freestanding durable plastic L-frame holder lets you display signs where you need them most.
- Slanted face for easier readability.
- Create professional looking signs in seconds from your own office and Deflecto's free online Sign Creator software; no software download required.
- Customizable templates are available on the manufacturer's website.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #464712
- McKesson Brand #16-6532
-
,for, Item ID-
- #883767
- McKesson Brand #3130
-
,for, Item ID-
- #1236271
- SmileMakers #ST1955R
-
,for, Item ID-
- #810705
- Health Care Logistics #2306
-
,for, Item ID-
- #953694
- Unimed - Midwest #CCG4061284
-
,for, Item ID-
- #937277
- Tabbies #14531
-
,for, Item ID-
- #1212042
- SmileMakers #ST1987R
-
,for, Item ID-
- #1160196
- SmileMakers #VST145P
-
,for, Item ID-
- #1236382
- SmileMakers #VST158P
-
,for, Item ID-
- #1160170
- SmileMakers #VST115P
-
,for, Item ID-
- #1236326
- SmileMakers #ST2045B
-
,for, Item ID-
- #935091
- Market Lab Inc #0393
-
,for, Item ID-
- #1236378
- SmileMakers #VST156P
-
,for, Item ID-
- #777338
- Health Care Logistics #2289
-
,for, Item ID-
- #892273
- SmileMakers #ST860B
-
,for, Item ID-
- #954775
- Health Care Logistics #2118