-
,for, Item ID-
- #588991
- Advantus #AVTTLF2B
Companion Portable File, Letter/Legal Files, 17" x 14" x 11", Black
ORGANIZER,CAR TRNK,LGL,BK BLACK
Features
- Industrial grade plastic portable file holder with see-through, hinged lid.
- Use file alone or set inside Heavy-Duty File Shuttle II, sold separately, for easy mobility.
- Includes easy lift handles and built-in tracks for letter or legal size hanging file folders (not included).
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 588991 |
|---|---|
| Manufacturer # | AVTTLF2B |
| Manufacturer | Advantus |
| Country of Origin | Unknown |
| Box Type | File Tote |
| Closure Type | Hinged Lid |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black |
| Depth | 14" |
| File Size Format | Letter/Legal |
| For Use With | Advantus® FS2BHD |
| Global Product Type | File Transport Cases |
| Handle | Top Bucket Grip |
| Height | 11" |
| Inner Depth | 11.75" |
| Inner Height | 14" |
| Inner Width | 14.75" |
| Material(s) | Plastic |
| Number of Bins | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Strength | Medium-Duty |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 56101708 |
| Width | 17" |
Features
- Industrial grade plastic portable file holder with see-through, hinged lid.
- Use file alone or set inside Heavy-Duty File Shuttle II, sold separately, for easy mobility.
- Includes easy lift handles and built-in tracks for letter or legal size hanging file folders (not included).
- Holds up to 40 lbs.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #841909
- Health Care Logistics #5227
-
,for, Item ID-
- #942531
- PDC Healthcare #1-810
-
,for, Item ID-
- #896263
- Health Care Logistics #18631
-
,for, Item ID-
- #1113018
- Health Care Logistics #2117
-
,for, Item ID-
- #835113
- Health Care Logistics #5228
-
,for, Item ID-
- #954769
- Health Care Logistics #2121
-
,for, Item ID-
- #552205
- United Ad Label #ULFP703
-
,for, Item ID-
- #954775
- Health Care Logistics #2118
-
,for, Item ID-
- #733726
- Healthmark Industries #30-235 BL
-
,for, Item ID-
- #1139482
- Akro-Mils #30080BLU
-
,for, Item ID-
- #920070
- Market Lab Inc #6006-BL
-
,for, Item ID-
- #102195
- PDC Healthcare #NPF-2286-1
-
,for, Item ID-
- #942490
- Market Lab Inc #4651
-
,for, Item ID-
- #902857
- PDC Healthcare #1-684
-
,for, Item ID-
- #955387
- Akro-Mils #13014BLUE
-
,for, Item ID-
- #630691
- Healthmark Industries #2710-2 OR