-
,for, Item ID-
- #1243097
- Merit Medical Systems #ACT1820
ACT Biopsy Device Adjustable Coaxial Temno™ 18 Gauge 20 cm Length Orange Sharp Bevel Tip
NEEDLE, BIOPSY COAXIAL TEMNO 18GX20CM (5/BX)
Features
- Device lets you manipulate the sample notch size from 9 to 19 mm for precise control with small lesions and peace of mind in vascular areas; includes a coaxial introducer needle
- Compact, lightweight design passes through CT gantry with ease
- One-handed operation allows convenient manipulation of the ultrasound transducer
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1243097 |
|---|---|
| Manufacturer # | ACT1820 |
| Brand | Adjustable Coaxial Temno™ |
| Manufacturer | Merit Medical Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | ACT Biopsy Device |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color Code | Orange |
| Gauge | 18 Gauge |
| Introducer | Coaxial Introducer |
| Introducer Specifications | 17 Gauge X 15 cm Length |
| Length | 20 cm Length |
| Needle Material | Stainless Steel |
| Sample Notch | 9 to 19 mm Adjustable Sample Notch |
| Sterility | Sterile |
| Tip Type | Sharp Bevel Tip |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42142504 |
| Usage | Single Use |
| X-Ray Compatibility | Ultasound / CT |
Features
- Device lets you manipulate the sample notch size from 9 to 19 mm for precise control with small lesions and peace of mind in vascular areas; includes a coaxial introducer needle
- Compact, lightweight design passes through CT gantry with ease
- One-handed operation allows convenient manipulation of the ultrasound transducer
- Ability to reposition stylet prior to sample capture for greater confidence
- Tissue settles in notch before firing for a larger core
- Tactile-enhanced plunger for ergonomic control
- Centimeter depth marks
- Echogenic marks on the stylet and cannula provide visibility under ultrasound
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #512925
- Busse Hospital Disposables #630
-
,for, Item ID-
- #1183066
- Remington Medical #NAC-1825MLL
-
,for, Item ID-
- #1183065
- Remington Medical #NAC-1820MLL
-
,for, Item ID-
- #465364
- Bard Peripheral Vascular #MN1825
-
,for, Item ID-
- #475227
- Bard Peripheral Vascular #MC1810
-
,for, Item ID-
- #449930
- Bard Peripheral Vascular #MN1820
-
,for, Item ID-
- #1183060
- Remington Medical #NAC-1820 ULTRA
-
,for, Item ID-
- #973476
- Argon Medical #DBMNJ1104TL
-
,for, Item ID-
- #1183051
- Remington Medical #NAC-1825B
-
,for, Item ID-
- #784029
- Bard Peripheral Vascular #C1410B
-
,for, Item ID-
- #387671
- Bard Peripheral Vascular #C1410A
-
,for, Item ID-
- #842720
- BD #CHI2220
-
,for, Item ID-
- #287553
- Cardinal #8881247111
-
,for, Item ID-
- #625109
- Bard Peripheral Vascular #C1610A
-
,for, Item ID-
- #719505
- Bard Peripheral Vascular #C1616A
-
,for, Item ID-
- #1043872
- Cook Medical #G47949