-
,for, Item ID-
- #1214092
- Providers like you icon 12
- Atos Medical #REF 303-07
Uncuffed Tracheostomy Tube TRACOE® 7.0 mm IC Size 7.0 Adult
TUBE, TRACH TRACOE TWIST UNCUFFED N/FENESTRATED SZ7
No Image
Features
- 2 inner cannulas with 15mm connector
- perforated obturator
- Neck Strap
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1214092 |
|---|---|
| Manufacturer # | REF 303-07 |
| Brand | TRACOE® |
| Manufacturer | Atos Medical |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Uncuffed Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Inner Cannula Size | 7.0 mm IC |
| Inside Diameter | 7.0 mm ID |
| Legacy Size | Size 7.0 |
| Length | 74 mm Length |
| Length Range | 61 to 80 mm |
| Material | Polyurethane |
| Outer Cannula Size | 10. MM |
| Outside Diameter | 10.4 mm OD |
| Sterility | Sterile |
| Style | Nonfenestrated |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
Features
- 2 inner cannulas with 15mm connector
- perforated obturator
- Neck Strap
- in sterile package
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #842572
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS35
-
,for, Item ID-
- #468379
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A160
-
,for, Item ID-
- #995065
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS40
-
,for, Item ID-
- #1181904
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/816/060
-
,for, Item ID-
- #1181914
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/070
-
,for, Item ID-
- #995067
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS50
-
,for, Item ID-
- #468380
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A170
-
,for, Item ID-
- #1181915
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/080
-
,for, Item ID-
- #408491
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFS50
-
,for, Item ID-
- #995080
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFSS55
-
,for, Item ID-
- #816621
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60SP035
-
,for, Item ID-
- #368144
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFS45
-
,for, Item ID-
- #1037928
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFPS45
-
,for, Item ID-
- #368142
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60PFS35
-
,for, Item ID-
- #816622
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60SP040
-
,for, Item ID-
- #847284
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60NFPS35