-
,for, Item ID-
- #1181915
- Providers like you icon 63
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/080
Tracheostomy Tube BLUselect™ Size 8.0 mm Adult
TUBE, TRACH BLUSELECT CUFFED N/FENSTD W/WEDGE 8.0
Features
- Tubes are not manufactured with DEHP plasticizers
- Flanges are also labeled different colours for each size. This increases patient safety by creating an easy identifier to match tubes with inner cannula
- Flange is soft and clear with laser printed numbers that cannot be altered by secretions or cleaning
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1181915 |
|---|---|
| Manufacturer # | 101/815/080 |
| Brand | BLUselect™ |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Tracheostomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Inside Diameter | 8.0 mm ID |
| Legacy Size | Size 8.0 mm |
| Length | 75.5 mm Length |
| Length Range | 61 to 80 mm |
| Material | PVC |
| Outside Diameter | 11.9 mm OD |
| Sterility | Sterile |
| Style | Low Pressure / High Volume |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
Features
- Tubes are not manufactured with DEHP plasticizers
- Flanges are also labeled different colours for each size. This increases patient safety by creating an easy identifier to match tubes with inner cannula
- Flange is soft and clear with laser printed numbers that cannot be altered by secretions or cleaning
- Thermosensitive Polyvinyl Chloride (PVC) tubes provides sufficient rigidity for initial insertion, and then softens at body temperature to accommodate individual patient anatomy
- Tube material is radio-opaque to enable confirmation of tube positon under x-ray
- Built in 15 mm ISO connector for ventilation circuit connection with or without an inner cannula in place
- Obturator provides rigidity for tube insertion. Rounded obturator tip for insertion with minimal trauma
- Special Clip design minimizes obturator tip movement during tube insertion
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #197968
- Dale Medical Products #240
-
,for, Item ID-
- #1281436
- Medtronic MITG #6CN75A
-
,for, Item ID-
- #1281438
- Medtronic MITG #8CN85A
-
,for, Item ID-
- #1281434
- Medtronic MITG #4CN65A
-
,for, Item ID-
- #450020
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670160
-
,for, Item ID-
- #539853
- Medtronic MITG #60XLTCD
-
,for, Item ID-
- #539854
- Medtronic MITG #60XLTCP
-
,for, Item ID-
- #468379
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A160
-
,for, Item ID-
- #450021
- ICU Medical FKA Smiths Medical #670170
-
,for, Item ID-
- #1281435
- Medtronic MITG #5CN70A
-
,for, Item ID-
- #1153515
- Medtronic MITG #6CN75R
-
,for, Item ID-
- #1281437
- Medtronic MITG #7CN80A
-
,for, Item ID-
- #468378
- ICU Medical FKA Smiths Medical #60A150
-
,for, Item ID-
- #1181914
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/815/070
-
,for, Item ID-
- #539863
- Medtronic MITG #80XLTCD
-
,for, Item ID-
- #1181905
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/816/070