-
,for, Item ID-
- #1198866
- Providers like you icon 20
- Atos Medical #7414
Laryngectomy Tube Provox® Life™ LaryTube™ Size 9.0 Adult
TUBE, LARYNGECTOMY PROVOX LARYTUBE STD 9/55
No Image
Features
- Single Patient Use
- Soft, silicone tubes for maintaining the opening of the tracheostoma while supporting pulmonary rehabilitation with the use of a Provox Life HME
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1198866 |
|---|---|
| Manufacturer # | 7414 |
| Brand | Provox® Life™ LaryTube™ |
| Manufacturer | Atos Medical |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Laryngectomy Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| For Use With | Provox Life HMEs |
| HCPCS | A7520 |
| Inside Diameter | 10.5 mm ID |
| Legacy Size | Size 9.0 |
| Length | 55 mm Length |
| Length Range | 41 to 60 mm |
| Material | Silicone |
| Outside Diameter | 13.5 mm OD |
| Sterility | NonSterile |
| Style | Standard with Ring |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271933 |
| Usage | Single Patient Use |
| User | Adult |
Features
- Single Patient Use
- Soft, silicone tubes for maintaining the opening of the tracheostoma while supporting pulmonary rehabilitation with the use of a Provox Life HME
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #414497
- Sun Med #002601
-
,for, Item ID-
- #509244
- Sun Med #002699
-
,for, Item ID-
- #1181906
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/816/080
-
,for, Item ID-
- #1012245
- Fisher & Paykel #OPT944
-
,for, Item ID-
- #291863
- Medtronic MITG #610U5257
-
,for, Item ID-
- #1012244
- Fisher & Paykel #OPT942
-
,for, Item ID-
- #1012246
- Fisher & Paykel #OPT946
-
,for, Item ID-
- #698750
- Atos Medical #7611
-
,for, Item ID-
- #1188622
- ICU Medical FKA Smiths Medical #101/875/080
-
,for, Item ID-
- #292394
- ICU Medical FKA Smiths Medical #66-2504
-
,for, Item ID-
- #288713
- Cardinal #65652-542A