-
,for, Item ID-
- #1175280
- Providers like you icon 13
- McKesson Brand #177-118240K
Tube Closure McKesson Flanged Plug Cap 13 mm Diameter NonSterile Black
CAP, VAC TUBE BLK 13MM (1000/BG 20BG/CS)
Closure Type
Flanged Plug Cap Snap CapColor
Black Blue Gray Green Lavender Natural Orange Red White YellowDimensions
13 mm Diameter 16 mm DiameterProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1175280 |
|---|---|
| Manufacturer # | 177-118240K |
| Brand | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| Country of Origin | China |
| Application | Tube Closure |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Closure Type | Flanged Plug Cap |
| Color | Black |
| Dimensions | 13 mm Diameter |
| For Use With | For 13 mm Blood Drawing Tubes, Glass Test Tubes, Plastic Culture Tubes |
| Material | Polyethylene |
| Sterility | NonSterile |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 41121710 |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1144307
- McKesson Brand #16-BCTHLDR
-
,for, Item ID-
- #1194243
- McKesson Brand #MSR1500
-
,for, Item ID-
- #503927
- McKesson Brand #16-9542
-
,for, Item ID-
- #865248
- McKesson Brand #2193
-
,for, Item ID-
- #477081
- McKesson Brand #16-SC1
-
,for, Item ID-
- #1194221
- McKesson Brand #MSB1500
-
,for, Item ID-
- #865250
- McKesson Brand #2195
-
,for, Item ID-
- #1267037
- McKesson Brand #17-BC2375
-
,for, Item ID-
- #1082089
- McKesson Brand #177-110441
-
,for, Item ID-
- #1082085
- McKesson Brand #177-1505
-
,for, Item ID-
- #1175303
- McKesson Brand #177-112017
-
,for, Item ID-
- #1267038
- McKesson Brand #17-BC2175
-
,for, Item ID-
- #1082080
- McKesson Brand #177-6286
-
,for, Item ID-
- #1082111
- McKesson Brand #177-51602
-
,for, Item ID-
- #1082088
- McKesson Brand #177-110410
-
,for, Item ID-
- #1082091
- McKesson Brand #177-118115B