-
,for, Item ID-
- #1025929
- General #BAGLQPINT500
Grocery Paper Bags for Liquor Takeout, Pint Size, 35# Basis Weight, 3.75" x 2.25" x 11.25", Kraft, 500/Bundle
BAG,PAPER,LIQUOR,PINT
Features
- Pint-sized paper for liquor and small item takeout.
- Features gussets and self-opening thumb notched.
- Recyclable and degradable.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1025929 |
|---|---|
| Manufacturer # | BAGLQPINT500 |
| Manufacturer | General |
| Country of Origin | Unknown |
| Bag Basis Weight | 35# |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Material Type | Uncoated Paper |
| Bag Size Type | Pint |
| Bag Use Scenario | Liquor Bottles |
| Capacity (Volume) | 16 oz |
| Color Family | Brown |
| Color(s) | Kraft |
| Depth | 2.25" |
| Global Product Type | Bottle Bags |
| Grade | Medium-Duty |
| Height | 11.25" |
| Material(s) | Kraft Paper |
| Paper Grade (gsm) | 56 gsm |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| UNSPSC | 24111503 |
| Width | 3.75" |
Features
- Pint-sized paper for liquor and small item takeout.
- Features gussets and self-opening thumb notched.
- Recyclable and degradable.
- Product and packaging contain recycled content.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1137674
- McKesson Brand #WSL3036HVK
-
,for, Item ID-
- #1137642
- McKesson Brand #WSL3858XHW-2
-
,for, Item ID-
- #1137638
- McKesson Brand #WSL3339XHW-2
-
,for, Item ID-
- #761698
- BD #305343
-
,for, Item ID-
- #863515
- Colonial Bag Corp #CXB39H
-
,for, Item ID-
- #981114
- Colonial Bag Corp #CRC23H
-
,for, Item ID-
- #707414
- Essendant Co/United Stationers #HERH6036TW
-
,for, Item ID-
- #876208
- Colonial Bag Corp #CXC32H
-
,for, Item ID-
- #854522
- Colonial Bag Corp #CXB36H
-
,for, Item ID-
- #864206
- Colonial Bag Corp #CXB23H
-
,for, Item ID-
- #810091
- Hopkins Medical Products #539656
-
,for, Item ID-
- #695436
- Essendant Co/United Stationers #HERX7658AK
-
,for, Item ID-
- #900131
- Colonial Bag Corp #TGG-39XXH
-
,for, Item ID-
- #726179
- Minigrip #THW1A
-
,for, Item ID-
- #1190907
- Essendant Co/United Stationers #BWKVW3858X
-
,for, Item ID-
- #850966
- Colonial Bag Corp #CRW32M