-
,for, Item ID-
- #933042
- Pendaflex® #PFXR152BLU
Double-Ply Reinforced Top Tab Colored File Folders, Straight Tabs, Letter Size, 0.75" Expansion, Blue, 100/Box
FOLDER,REINFRCD,LTR,BE
Features
- Ideal for busy offices.
- Double-ply reinforced top tabs and folder top provide extra strength at point of most wear.
- Scored for 0,75" expansion.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 933042 |
|---|---|
| Manufacturer # | PFXR152BLU |
| Manufacturer | Pendaflex® |
| Country of Origin | Unknown |
| Color Family | Blue |
| File Folder Color | Blue |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Tab Color | Blue |
| File Tab Cut | Straight |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| File Tab Style | Top Tab |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Green Information | Contains a minimum of 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| UNSPSC | 44122011 |
Features
- Ideal for busy offices.
- Double-ply reinforced top tabs and folder top provide extra strength at point of most wear.
- Scored for 0,75" expansion.
- 11 pt. stock.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #794550
- PDC Healthcare #MV04SW6824P
-
,for, Item ID-
- #160680
- Carstens #1646-06
-
,for, Item ID-
- #687344
- Tabbies #94902
-
,for, Item ID-
- #687349
- Tabbies #94908
-
,for, Item ID-
- #140109
- PDC Healthcare #NPFB-2286-1
-
,for, Item ID-
- #905947
- Market Lab Inc #8032
-
,for, Item ID-
- #1253708
- Heathrow Scientific LLC #HS120196
-
,for, Item ID-
- #899183
- United Ad Label #ULLS142
-
,for, Item ID-
- #1188688
- Tabbies #11000
-
,for, Item ID-
- #810375
- Tabbies #11851
-
,for, Item ID-
- #810382
- Tabbies #11858
-
,for, Item ID-
- #1253709
- Heathrow Scientific LLC #HS120197
-
,for, Item ID-
- #810381
- Tabbies #11857
-
,for, Item ID-
- #1218086
- Tabbies #94623
-
,for, Item ID-
- #1241871
- Tabbies #94624
-
,for, Item ID-
- #1268421
- PDC Healthcare #SDP-3