-
,for, Item ID-
- #927410
- S Jackson Inc #GT-20
Nonabsorbable Suture with Needle Supramid Extra® II Nylon T 1/2 Circle Taper Point Needle Size 2-0 Braided
SUTURE 2-0 SUPRAMID KEITH 12/BX
No Image
Features
- Taper Point Needle
- Strength retention 50% at 2 weeks 20% at 3 weeks
- Complete mass absorption in 60 to 90 days
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 927410 |
|---|---|
| Manufacturer # | GT-20 |
| Brand | Supramid Extra® II |
| Manufacturer | S Jackson Inc |
| Country of Origin | United States |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | Yes |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | T |
| Needle Length | 40 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | White |
| Suture Length | 36 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 2-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Taper Point Needle
- Strength retention 50% at 2 weeks 20% at 3 weeks
- Complete mass absorption in 60 to 90 days
- Proprietary coating reduces tissue drag
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034538
- McKesson Brand #SX556H
-
,for, Item ID-
- #260433
- Surgical Specialties #931B
-
,for, Item ID-
- #285197
- Surgical Specialties #944B
-
,for, Item ID-
- #260430
- Surgical Specialties #913B
-
,for, Item ID-
- #260432
- Surgical Specialties #922B
-
,for, Item ID-
- #364561
- Surgical Specialties #928B
-
,for, Item ID-
- #3062
- J & J Healthcare Systems #1779G
-
,for, Item ID-
- #283397
- Surgical Specialties #925B
-
,for, Item ID-
- #260431
- Surgical Specialties #918B
-
,for, Item ID-
- #2988
- J & J Healthcare Systems #R647H
-
,for, Item ID-
- #260429
- Surgical Specialties #911B
-
,for, Item ID-
- #288139
- Surgical Specialties #945B
-
,for, Item ID-
- #279905
- Surgical Specialties #1291B
-
,for, Item ID-
- #3051
- J & J Healthcare Systems #1760G
-
,for, Item ID-
- #414736
- Surgical Specialties #A662N
-
,for, Item ID-
- #266996
- Surgical Specialties #916B