-
,for, Item ID-
- #831561
- J & J Healthcare Systems #SXPL2B400
Nonabsorbable Suture with Needle STRATAFIX SPIRAL MONOCRYL PLUS Polypropylene CT-1 1/2 Circle Taper Point Needle Size 1 Barbed Monofilament
SUTURE, SPIRAL POLY 1-0 24CM 36MM 1/2" CIR (12/BX)
Features
- Taper Point Needle
- STRATAFIX™ Spiral Polypropylene Knotless Tissue Control Device consists of barbed suture material, armed with a surgical needle on each end
- Barbs allow for tissue approximation without the need to tie surgical knots
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 831561 |
|---|---|
| Manufacturer # | SXPL2B400 |
| Brand | STRATAFIX SPIRAL MONOCRYL PLUS |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | CT-1 |
| Needle 2 Code | CT-1 |
| Needle Length | 36 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 9 Inch Suture |
| Suture Length Range | 0 to 10 in |
| Suture Material | Polypropylene |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 1 |
| Suture Type | Barbed Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Taper Point Needle
- STRATAFIX™ Spiral Polypropylene Knotless Tissue Control Device consists of barbed suture material, armed with a surgical needle on each end
- Barbs allow for tissue approximation without the need to tie surgical knots
- The strength of the Stratafix device can be compared to USP knot strength of non-barbed sutures
- STRATAFIX™ Spiral Polypropylene Device contains bidirectionally oriented barbs to anchor tissues and does not require knots to approximate opposing edges of a wound
- Tying knots on the barbed section of the material will damage the barbs and potentially reduce the suture tensile strength and barb effectiveness
- For the bidirectional forces to be created and for the device to function properly, both sides of the STRATFIX device must be engaged in the tissue
- Additionally, when completing placement, an additional backstitch or bite of tissue lateral to the end of the incision is required to lock the device in place
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034517
- McKesson Brand #S8556H
-
,for, Item ID-
- #1140092
- J & J Healthcare Systems #8424H
-
,for, Item ID-
- #3221
- J & J Healthcare Systems #8425H
-
,for, Item ID-
- #3292
- J & J Healthcare Systems #8833H
-
,for, Item ID-
- #3217
- J & J Healthcare Systems #8411H
-
,for, Item ID-
- #3219
- J & J Healthcare Systems #8423H
-
,for, Item ID-
- #388537
- Covidien #SP-868G
-
,for, Item ID-
- #146479
- J & J Healthcare Systems #L886T
-
,for, Item ID-
- #28864
- J & J Healthcare Systems #8412H
-
,for, Item ID-
- #3629
- J & J Healthcare Systems #8711H
-
,for, Item ID-
- #146059
- J & J Healthcare Systems #L880G
-
,for, Item ID-
- #59466
- J & J Healthcare Systems #8756H
-
,for, Item ID-
- #3611
- J & J Healthcare Systems #8454H
-
,for, Item ID-
- #3285
- J & J Healthcare Systems #8714H
-
,for, Item ID-
- #289410
- Surgical Specialties #1022B
-
,for, Item ID-
- #219564
- Covidien #CP-425