-
,for, Item ID-
- #684109
- ICU Medical FKA Smiths Medical #100/189/075
Cuffed Endotracheal Tube Portex®SACETT® 320 mm Length Curved 7.5 mm ID Adult Murphy Eye
TUBE, SACETT SUCT AFTER CUFF 7.5 (10/CS)
Features
- Tracheal tube with additional lumen for improved drainage of the subglottic region
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
- More …
Length
290 mm Length 310 mm Length 320 mm LengthLength Range
201 to 300 mm 301 to 400 mmOutside Diameter
9.1 mm OD 10.4 mm OD 11.3 mm OD 11.9 mm ODProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 684109 |
|---|---|
| Manufacturer # | 100/189/075 |
| Brand | Portex®SACETT® |
| Manufacturer | ICU Medical FKA Smiths Medical |
| Country of Origin | Mexico |
| Application | Cuffed Endotracheal Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Clear |
| Inner Diameter | 7.5 mm ID |
| Length | 320 mm Length |
| Length Range | 301 to 400 mm |
| Material | Plastic |
| Outside Diameter | 11.3 mm OD |
| Shape | Curved |
| Sterility | Sterile |
| Target Area | Oral |
| Tip Type | Murphy Eye |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271903 |
| User | Adult |
WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.p65Warnings.ca.gov.
Features
- Tracheal tube with additional lumen for improved drainage of the subglottic region
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #278370
- Medtronic MITG #86450
-
,for, Item ID-
- #278371
- Medtronic MITG #86451
-
,for, Item ID-
- #278369
- Medtronic MITG #86449
-
,for, Item ID-
- #278372
- Medtronic MITG #86452
-
,for, Item ID-
- #144243
- Teleflex LLC #112082065
-
,for, Item ID-
- #130596
- Teleflex LLC #112082070
-
,for, Item ID-
- #144476
- Teleflex LLC #112082060
-
,for, Item ID-
- #278368
- Medtronic MITG #86448
-
,for, Item ID-
- #144244
- Teleflex LLC #112082075
-
,for, Item ID-
- #134105
- Teleflex LLC #112082080
-
,for, Item ID-
- #825932
- Medtronic MITG #76270
-
,for, Item ID-
- #825931
- Medtronic MITG #76265
-
,for, Item ID-
- #349779
- Teleflex LLC #504570
-
,for, Item ID-
- #825934
- Medtronic MITG #76280
-
,for, Item ID-
- #825933
- Medtronic MITG #76275
-
,for, Item ID-
- #278373
- Medtronic MITG #86453