-
,for, Item ID-
- #600209
- Swingline® #SWI44401S
Commercial Full Strip Desk Stapler, 20-Sheet Capacity, Black
STAPLER,DSK,FL STP,BK BLACK
Features
- Specialized inner rail provides long-term stapling integrity.
- Metal construction ensures durability.
- Locking latch secures staple position.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 600209 |
|---|---|
| Manufacturer # | SWI44401S |
| Manufacturer | Swingline® |
| Country of Origin | Unknown |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black |
| Crown Size | 0.5" |
| Flat Clinch Plate | No |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type | Full-Size Desktop Staplers |
| High Capacity Stapling | No |
| Leg Size | 0.25" |
| Material(s) | Metal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Source(s) | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Replacement Staples | Swingline® 35108, 35450, 35556 |
| Sheet Capacity | 20 |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading | Top |
| Tacking | Yes |
| Throat Depth | 4" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Type of Staple Used | S.F.® 4® Premium |
| UNSPSC | 44121615 |
Features
- Specialized inner rail provides long-term stapling integrity.
- Metal construction ensures durability.
- Locking latch secures staple position.
- Stapler opens for tacking.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1094475
- McKesson Brand #168-35W
-
,for, Item ID-
- #1094471
- McKesson Brand #168-35
-
,for, Item ID-
- #1283727
- McKesson Brand #252-UPP110HG
-
,for, Item ID-
- #1283726
- McKesson Brand #252-UPP110HD
-
,for, Item ID-
- #1283692
- McKesson Brand #252-9710
-
,for, Item ID-
- #498029
- DeRoyal #25-3002
-
,for, Item ID-
- #222061
- Teleflex Medical #528135
-
,for, Item ID-
- #939105
- Lifeloc Technologies #14107
-
,for, Item ID-
- #1229401
- PDC Healthcare #MV03FP3648
-
,for, Item ID-
- #312714
- J & J Healthcare Systems #TX30B
-
,for, Item ID-
- #503062
- Medtronic MITG #GIA8038L
-
,for, Item ID-
- #941168
- Medtronic MITG #174007
-
,for, Item ID-
- #278860
- J & J Healthcare Systems #TVR55