-
,for, Item ID-
- #597654
- Cramer® #CRA100182
Kik-Step Steel Step Stool, 2-Step, 350 lb Capacity, 16" Diameter x 14.25"h, Slate
STOOL,STEP,ROLLING,WMGY
Features
- Spring-mounted casters retract when stool is stepped on.
- Steel construction with nonslip vinyl treads.
- Protective bumper around base.
- More …
Color(s)
Black Orange Red SlateProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 597654 |
|---|---|
| Manufacturer # | CRA100182 |
| Manufacturer | Cramer® |
| Country of Origin | Unknown |
| Color(s) | Slate |
| Diameter | 16" |
| Duty Rating | 350 lbs |
| Frame Material | Steel |
| Global Product Type | Rolling Steps & Platforms |
| Number of Steps | 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Step Material | Steel |
| Step Stools Type | Rolling Step Stool |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 30191505 |
| Working Height | 14.25" |
Features
- Spring-mounted casters retract when stool is stepped on.
- Steel construction with nonslip vinyl treads.
- Protective bumper around base.
- No tools required; simple snap-together assembly.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1215726
- McKesson Brand #16-11200
-
,for, Item ID-
- #1065261
- McKesson Brand #146-10220-2WW
-
,for, Item ID-
- #1270654
- McKesson Brand #16-21220
-
,for, Item ID-
- #1128891
- McKesson Brand #146-10244-4
-
,for, Item ID-
- #1252545
- McKesson Brand #16-11220
-
,for, Item ID-
- #1065262
- McKesson Brand #146-10220-2
-
,for, Item ID-
- #1128909
- McKesson Brand #146-10244-1
-
,for, Item ID-
- #1128894
- McKesson Brand #146-796
-
,for, Item ID-
- #1270655
- McKesson Brand #16-31220
-
,for, Item ID-
- #885297
- McKesson Brand #2060F-BLKNAT
-
,for, Item ID-
- #886114
- McKesson Brand #2063F-RYLBLNAT
-
,for, Item ID-
- #900816
- McKesson Brand #2060F-WDGWDDCH
-
,for, Item ID-
- #862721
- McKesson Brand #2060F-GNMTLDCHRY
-
,for, Item ID-
- #901103
- McKesson Brand #2063F-WDGWDDCHRY
-
,for, Item ID-
- #899976
- McKesson Brand #2063F-BLKDCHRY
-
,for, Item ID-
- #1095251
- McKesson Brand #146-RTL12004KD