-
,for, Item ID-
- #2810
- Providers like you icon 11
- J & J Healthcare Systems #R832H
Nonabsorbable Suture with Needle Mersilene™ Polyester SH 1/2 Circle Taper Point Needle Size 3-0 Braided
SUTURE, MERSLEN GRN BR 3-0 30"SH (36/BX)
Features
- Mersilene polyester suture is a nonabsorbable, braided, sterile, surgical suture composed of Poly (ethylene terephthalate)
- Mersilene suture provides precise and consistent tension
- General soft tissue approximation
- More …
Suture Size
Size 2-0 Size 3-0Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 2810 |
|---|---|
| Manufacturer # | R832H |
| Brand | Mersilene™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | SH |
| Needle Length | 26 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Green |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polyester |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 3-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- Mersilene polyester suture is a nonabsorbable, braided, sterile, surgical suture composed of Poly (ethylene terephthalate)
- Mersilene suture provides precise and consistent tension
- General soft tissue approximation
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034538
- McKesson Brand #SX556H
-
,for, Item ID-
- #1110375
- J & J Healthcare Systems #K833H
-
,for, Item ID-
- #3062
- J & J Healthcare Systems #1779G
-
,for, Item ID-
- #2673
- J & J Healthcare Systems #R691G
-
,for, Item ID-
- #2988
- J & J Healthcare Systems #R647H
-
,for, Item ID-
- #3524
- J & J Healthcare Systems #MX69G
-
,for, Item ID-
- #2809
- J & J Healthcare Systems #K832H
-
,for, Item ID-
- #219784
- Covidien #GS-833
-
,for, Item ID-
- #1154493
- J & J Healthcare Systems #K834H
-
,for, Item ID-
- #2864
- J & J Healthcare Systems #K871H
-
,for, Item ID-
- #127070
- J & J Healthcare Systems #MB66G
-
,for, Item ID-
- #191443
- J & J Healthcare Systems #C012D
-
,for, Item ID-
- #3704
- J & J Healthcare Systems #X832H
-
,for, Item ID-
- #3051
- J & J Healthcare Systems #1760G
-
,for, Item ID-
- #214805
- J & J Healthcare Systems #CX27D
-
,for, Item ID-
- #2563
- J & J Healthcare Systems #R633H