-
,for, Item ID-
- #1290946
- Surgical Specialties #R341N
Absorbable Suture with Needle Sharpoint® Polydioxanone CT-1 1/2 Circle Taper Point Needle Size 1 Monofilament
SUTURE, SHARPOINT PLUS PDO 1-0VIO CT-1 TAPER 27" (12/BX)
No Image
Features
- This synthetic absorbable monofilament indicated for use in general soft tissue approximation and/or ligation but not for use in cardiovascular or neurological tissues, microsurgery or ophthalmic surgery
- Sharpoint PDO Violet CT-1 Taper
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1290946 |
|---|---|
| Manufacturer # | R341N |
| Brand | Sharpoint® |
| Manufacturer | Surgical Specialties |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Needle 1 Code | CT-1 |
| Needle Length | 36 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Violet |
| Suture Length | 27 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polydioxanone |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 1 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
Features
- This synthetic absorbable monofilament indicated for use in general soft tissue approximation and/or ligation but not for use in cardiovascular or neurological tissues, microsurgery or ophthalmic surgery
- Sharpoint PDO Violet CT-1 Taper
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #128263
- J & J Healthcare Systems #Z259H
-
,for, Item ID-
- #217663
- J & J Healthcare Systems #Y416H
-
,for, Item ID-
- #221702
- J & J Healthcare Systems #Y945H
-
,for, Item ID-
- #217677
- J & J Healthcare Systems #Y417H
-
,for, Item ID-
- #161389
- J & J Healthcare Systems #Z880G
-
,for, Item ID-
- #128265
- J & J Healthcare Systems #Z340H
-
,for, Item ID-
- #1026342
- J & J Healthcare Systems #Y415H
-
,for, Item ID-
- #128318
- J & J Healthcare Systems #Z333H
-
,for, Item ID-
- #979306
- J & J Healthcare Systems #Z317H
-
,for, Item ID-
- #128276
- J & J Healthcare Systems #Z416H
-
,for, Item ID-
- #151229
- J & J Healthcare Systems #Z346H
-
,for, Item ID-
- #1026341
- J & J Healthcare Systems #Z443H
-
,for, Item ID-
- #224584
- J & J Healthcare Systems #Y214H
-
,for, Item ID-
- #130602
- J & J Healthcare Systems #Z423H
-
,for, Item ID-
- #1027231
- J & J Healthcare Systems #SXPP1A400
-
,for, Item ID-
- #129270
- J & J Healthcare Systems #Z334H