-
,for, Item ID-
- #1096709
- First Aid Only™ #FAO90754
ANSI Class A 10 Person First Aid Kit, 71 Pieces, Plastic Case
KIT,10P,BULK,ANSIA+,PLSTC
Features
- Convenient weatherproof case comes with a carrying handle.
- Case is easily wall mountable.
- Contents meet the 2015 ANSI Class A requirements.
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1096709 |
|---|---|
| Manufacturer # | FAO90754 |
| Manufacturer | First Aid Only™ |
| Country of Origin | Unknown |
| Case Material | Plastic |
| Compliance Standards | ANSI/ISEA Z308.1-2015 |
| Depth | 5" |
| Global Product Type | Commercial First Aid Kits |
| Height | 3" |
| Mounting Details | Wall |
| Number of Pieces | 71 |
| Package Includes | (1) First Aid Guide |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| System Capacity | 10 Person System |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UNSPSC | 42172001 |
| Width | 8" |
Features
- Convenient weatherproof case comes with a carrying handle.
- Case is easily wall mountable.
- Contents meet the 2015 ANSI Class A requirements.
- Designed to treat 10 people.
More Information
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1066510
- McKesson Brand #30323
-
,for, Item ID-
- #1066508
- McKesson Brand #30321
-
,for, Item ID-
- #1066512
- McKesson Brand #30325
-
,for, Item ID-
- #1089679
- McKesson Brand #911-74362
-
,for, Item ID-
- #188588
- Cardinal #2236
-
,for, Item ID-
- #188586
- Cardinal #2231-
-
,for, Item ID-
- #188585
- Cardinal #2230-
-
,for, Item ID-
- #669645
- Health Care Logistics #7903
-
,for, Item ID-
- #569353
- Acme United #223-U/FAO
-
,for, Item ID-
- #188590
- Cardinal #2242-
-
,for, Item ID-
- #188589
- Cardinal #2238-
-
,for, Item ID-
- #357004
- Health Care Logistics #7901
-
,for, Item ID-
- #188581
- Cardinal #2239
-
,for, Item ID-
- #1228778
- J & J Sales #38137008295
-
,for, Item ID-
- #442350
- Hartmann #19100000