-
,for, Item ID-
- #1087001
- Sun Med #1-7322-35
Uncuffed Endotracheal Tube SunMed® 180 mm Curved 3.5 mm ID Pediatric Murphy Eye
TUBE, ENDOTRACHEAL ORAL UNCUFFED 3.5MM (10/PK)
Features
- 14 Fr.
- Designed to direct tube over patient’s forehead, reducing pressure on nares
- Allows circuit to be positioned out of surgical field; ideal for oral and maxillofacial surgery applications
- More …
Length
150 mm Length 180 mm 185 mm Length 200 mm Length 210 mm Length 220 mm Length 225 mm Length 240 mm Length 245 mm Length 270 mm Length 275 mm LengthLength Range
101 to 200 mm 201 to 300 mmTarget Area
Nasal Oral Oral / NasalProduct Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1087001 |
|---|---|
| Manufacturer # | 1-7322-35 |
| Brand | SunMed® |
| Manufacturer | Sun Med |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Uncuffed Endotracheal Tube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Color | Clear |
| HCPCS | A7520 |
| Inner Diameter | 3.5 mm ID |
| Length | 180 mm |
| Length Range | 101 to 200 mm |
| Material | Plastic |
| Shape | Curved |
| Sterility | Sterile |
| Target Area | Oral |
| Tip Type | Murphy Eye |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271903 |
| User | Pediatric |
Features
- 14 Fr.
- Designed to direct tube over patient’s forehead, reducing pressure on nares
- Allows circuit to be positioned out of surgical field; ideal for oral and maxillofacial surgery applications
- Polished Murphy Eye
- 15mm male fitting included
- Radiopaque strip
- Smooth beveled tip for atraumatic introduction
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #825942
- Medtronic MITG #96365
-
,for, Item ID-
- #1055536
- Medtronic MITG #86234
-
,for, Item ID-
- #864017
- Flexicare #038-966-030U
-
,for, Item ID-
- #864018
- Flexicare #038-966-035U
-
,for, Item ID-
- #229791
- Teleflex LLC #100181050
-
,for, Item ID-
- #864016
- Flexicare #038-966-025U
-
,for, Item ID-
- #704518
- ICU Medical FKA Smiths Medical #100/102/045
-
,for, Item ID-
- #775238
- Sun Med #1-7330-55
-
,for, Item ID-
- #1056721
- Medtronic MITG #86233
-
,for, Item ID-
- #864019
- Flexicare #038-966-040U
-
,for, Item ID-
- #229790
- Teleflex LLC #100181045
-
,for, Item ID-
- #692189
- Sun Med #1-7330-50
-
,for, Item ID-
- #692188
- Sun Med #1-7330-45
-
,for, Item ID-
- #839113
- Sun Med #1-7323-45
-
,for, Item ID-
- #864020
- Flexicare #038-966-045U
-
,for, Item ID-
- #704451
- ICU Medical FKA Smiths Medical #100/100/035