-
,for, Item ID-
- #1023921
- Guardian #MLLEGDFB020304
EcoGuard Diamond Floor Mats, Rectangular, Charcoal Gray Carpeted Surface, 24" x 36"
MAT,2X3,ECOGUARD
Features
- Carpeted surface is made from recycled drinking bottles.
- Durable, recycled crumb rubber backing is wear-resistant and made from used tires.
- Bi-level construction traps dirt below surface.
- More …
Length
36" 48" 96"Width
24" 36" 48"Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 1023921 |
|---|---|
| Manufacturer # | MLLEGDFB020304 |
| Manufacturer | Guardian |
| Country of Origin | Unknown |
| Backing Material | Crumb Rubber |
| Backing Type | Textured |
| Color Family | Gray |
| Compatible Carpet | Flat to Low Pile |
| Compatible Surface | Carpeted & Hard Floors |
| Global Product Type | Wiper Mats & Rugs |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Length | 36" |
| Mat Edge | Beveled |
| Mat Shape | Rectangular |
| Mat Surface | Carpeted |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 99% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Surface Color | Charcoal Gray |
| Surface Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Thickness | 0.25" |
| Total Recycled Content Percent | 99% |
| UNSPSC | 31191511 |
| Width | 24" |
Features
- Carpeted surface is made from recycled drinking bottles.
- Durable, recycled crumb rubber backing is wear-resistant and made from used tires.
- Bi-level construction traps dirt below surface.
- Beveled edge reduces trips and falls.
- Fashionable fabric border.
- Easy to clean, just sweep, shake out or vacuum.
- Ideal for use in entranceways, hallways, lobbies and for use on hard surface floors and low-pile carpet.
- 24 oz fibers for superior absorbency.
- Recommended as an indoor mat, but substitutes as an outdoor mat in warm to moderate climates.
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1129454
- McKesson Brand #170-51001BR
-
,for, Item ID-
- #1136475
- Connecticut Clean Room #K-101B
-
,for, Item ID-
- #1136486
- Connecticut Clean Room #K-111B
-
,for, Item ID-
- #722315
- Drive DeVilbiss Healthcare #7094
-
,for, Item ID-
- #1088434
- Proactive Medical Products LLC #51003
-
,for, Item ID-
- #683315
- Span America #37052
-
,for, Item ID-
- #768336
- Health Care Logistics #5601-01
-
,for, Item ID-
- #443255
- Compass Health Brands #FGB21600 0000
-
,for, Item ID-
- #1136506
- Connecticut Clean Room #K-104B
-
,for, Item ID-
- #683322
- Span America #94612
-
,for, Item ID-
- #578250
- Aspen Surgical Products #83072
-
,for, Item ID-
- #567261
- LDI #ESP-3640
-
,for, Item ID-
- #1136492
- Connecticut Clean Room #K-112B
-
,for, Item ID-
- #626085
- Aspen Surgical Products #83030
-
,for, Item ID-
- #1177808
- Typenex Medical #FMBP30