-
,for, Item ID-
- #919963
- Covidien #8886674551
Absorbable Suture with Needle Maxon™ Polyglyconate GS -10 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 2-0 Monofilament
SUTURE 2-0 MAXON C-6/GS-10 36/BX 30" GRN
No Image
Features
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are prepared from polyglyconate, a copolymer of glycolic acid and trimethylene carbonate
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are indicated for use in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in pediatric cardiovascular tissue, where growth is expected to occur, and in peripheral vascular surgery
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are not indicated for use in adult cardiovascular tissue, ophthalmic surgery, microsurgery and neural tissues
- More …
Product Details Email
Product Specifications
| McKesson # | 919963 |
|---|---|
| Manufacturer # | 8886674551 |
| Brand | Maxon™ |
| Manufacturer | Covidien |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | GS -10 |
| Needle Length | 26 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Alloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Green |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polyglyconate |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 2-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Features
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are prepared from polyglyconate, a copolymer of glycolic acid and trimethylene carbonate
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are indicated for use in general soft tissue approximation and/or ligation, including use in pediatric cardiovascular tissue, where growth is expected to occur, and in peripheral vascular surgery
- MAXON™ and MAXON™ CV synthetic absorbable sutures are not indicated for use in adult cardiovascular tissue, ophthalmic surgery, microsurgery and neural tissues
- MAXON™ sutures retain approximately 75% of initial tensile strength at two weeks, 65% of at three weeks and 50% at four weeks post-implant
- Absorption of MAXON™ sutures is minimal until about 60 days after implant and is essentially complete within six months
Frequently Viewed Together
-
,for, Item ID-
- #1034496
- McKesson Brand #S635GX
-
,for, Item ID-
- #1034497
- McKesson Brand #S636GX
-
,for, Item ID-
- #1034498
- McKesson Brand #S687G
-
,for, Item ID-
- #1034495
- McKesson Brand #S1654G
-
,for, Item ID-
- #1034542
- McKesson Brand #SY494GX
-
,for, Item ID-
- #1034499
- McKesson Brand #SG122H
-
,for, Item ID-
- #1034539
- McKesson Brand #SY426H
-
,for, Item ID-
- #1034545
- McKesson Brand #SZ494G
-
,for, Item ID-
- #304328
- J & J Healthcare Systems #Y492G
-
,for, Item ID-
- #906040
- Surgical Specialties #Y494N
-
,for, Item ID-
- #171664
- Covidien #8886661231
-
,for, Item ID-
- #501218
- Covidien #SMM-5526
-
,for, Item ID-
- #883177
- Surgical Specialties #Y496N
-
,for, Item ID-
- #504615
- Covidien #SMM-5536
-
,for, Item ID-
- #883179
- Surgical Specialties #Y493N
-
,for, Item ID-
- #171686
- Covidien #8886661241